W Białymstoku rozpoczęły się w czwartek obchody związane z XIII Międzynarodowym Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Podczas spotkania Sybirakom i osobom działającym na rzecz tego środowiska wręczono odznaczenia. Sam marsz odbędzie się w piątek. Marsz, który jest inicjatywą Związku Sybiraków, to patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Organizowany jest przy wsparciu władz Białegostoku.
Rokrocznie przyjeżdżają wtedy do tego miasta Sybiracy z kraju i zagranicy oraz młodzież, w tym uczniowie szkół noszących imię Związku Sybiraków. W ocenie organizatorów, w ubiegłorocznych uroczystościach wzięło udział ok. 13,5 tys. osób (policja podawała liczbę 11 tys.).
Tegoroczny Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru poświęcony jest czterem rocznicom. Chodzi o 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70. rocznicę bitwy pod Lenino oraz 25 lat od reaktywowania Związku Sybiraków.
Marsz przejdzie ulicami Białegostoku i zakończy przy Grobie Nieznanego Sybiraka - jedynym w kraju takim pomniku.
"Jeszcze są wśród nas ci, którzy przeżyli piekło zesłania, pobyt na nieludzkiej ziemi. Były to czasy, które odcisnęły się bardzo głębokim piętnem na tych, którzy tam byli i ci ludzie postanowili powiedzieć +nigdy więcej+" - mówił w czasie czwartkowych uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Podkreślał, że należy "nieść w świat ideę pamięci polskiego Sybiru".
Kilkadziesiąt osób zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, resortowymi i związkowymi. Po uroczystości Sybiracy zwiedzali ekspozycje poświęcone tematyce wywózek, przygotowane w Muzeum Wojska oraz Muzeum Sybirackie w podziemiach kościoła pw. Ducha Świętego, przy którym zlokalizowany jest Grób Nieznanego Sybiraka.
Tegoroczny Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru poświęcony jest czterem rocznicom. Chodzi o 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70. rocznicę bitwy pod Lenino oraz 25 lat od reaktywowania Związku Sybiraków.
W Białymstoku ma powstać do 2016 roku Muzeum Pamięci Sybiru. Muzeum ma być usytuowane w jednym ze starych powojskowych magazynów przy ulicy Węglowej. Będzie placówką ogólnopolską zajmującą się tematyką wywózek Polaków na Wschód. W czasie ubiegłorocznego marszu ideę powstania takiej placówki poparł prezydent RP Bronisław Komorowski.
Według założeń, w skład wystaw stałych, oprócz ekspozycji poświęconej czterem wielkim wywózkom w latach 1940-41, mają się znaleźć ekspozycje dotyczące wcześniejszych zesłań Polaków na wschód, począwszy od XVII wieku.
Muzeum Wojska w Białymstoku, które tworzy ekspozycję do przyszłego Muzeum Pamięci Sybiru i zajmuje się jego organizacją, przygotowało ekspozycję, gdzie na fotogramach pokazuje wybrane eksponaty przekazane przez Sybiraków na rzecz powstającej placówki. Można ją oglądać na placu w centrum Białegostoku. (PAP)
rof/ ls/