XIX wiek

05.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

Rozpoczęły się obchody związane z Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W Białymstoku rozpoczęły się w czwartek obchody związane z XIII Międzynarodowym Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Podczas spotkania Sybirakom i osobom działającym na rzecz tego środowiska wręczono odznaczenia. Sam marsz odbędzie się w piątek. Marsz, który jest inicjatywą Związku Sybiraków, to patriotyczno-religijna uroczystość upamiętniająca wywiezionych na Wschód, zwłaszcza tych, którzy z zesłania nie wrócili. Organizowany jest przy wsparciu władz Białegostoku.

Rokrocznie przyjeżdżają wtedy do tego miasta Sybiracy z kraju i zagranicy oraz młodzież, w tym uczniowie szkół noszących imię Związku Sybiraków. W ocenie organizatorów, w ubiegłorocznych uroczystościach wzięło udział ok. 13,5 tys. osób (policja podawała liczbę 11 tys.).

Tegoroczny Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru poświęcony jest czterem rocznicom. Chodzi o 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70. rocznicę bitwy pod Lenino oraz 25 lat od reaktywowania Związku Sybiraków.

Marsz przejdzie ulicami Białegostoku i zakończy przy Grobie Nieznanego Sybiraka - jedynym w kraju takim pomniku.

"Jeszcze są wśród nas ci, którzy przeżyli piekło zesłania, pobyt na nieludzkiej ziemi. Były to czasy, które odcisnęły się bardzo głębokim piętnem na tych, którzy tam byli i ci ludzie postanowili powiedzieć +nigdy więcej+" - mówił w czasie czwartkowych uroczystości w Operze i Filharmonii Podlaskiej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podkreślał, że należy "nieść w świat ideę pamięci polskiego Sybiru".

Kilkadziesiąt osób zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi, resortowymi i związkowymi. Po uroczystości Sybiracy zwiedzali ekspozycje poświęcone tematyce wywózek, przygotowane w Muzeum Wojska oraz Muzeum Sybirackie w podziemiach kościoła pw. Ducha Świętego, przy którym zlokalizowany jest Grób Nieznanego Sybiraka.

Tegoroczny Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru poświęcony jest czterem rocznicom. Chodzi o 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70. rocznicę bitwy pod Lenino oraz 25 lat od reaktywowania Związku Sybiraków.

W Białymstoku ma powstać do 2016 roku Muzeum Pamięci Sybiru. Muzeum ma być usytuowane w jednym ze starych powojskowych magazynów przy ulicy Węglowej. Będzie placówką ogólnopolską zajmującą się tematyką wywózek Polaków na Wschód. W czasie ubiegłorocznego marszu ideę powstania takiej placówki poparł prezydent RP Bronisław Komorowski.

Według założeń, w skład wystaw stałych, oprócz ekspozycji poświęconej czterem wielkim wywózkom w latach 1940-41, mają się znaleźć ekspozycje dotyczące wcześniejszych zesłań Polaków na wschód, począwszy od XVII wieku.

Muzeum Wojska w Białymstoku, które tworzy ekspozycję do przyszłego Muzeum Pamięci Sybiru i zajmuje się jego organizacją, przygotowało ekspozycję, gdzie na fotogramach pokazuje wybrane eksponaty przekazane przez Sybiraków na rzecz powstającej placówki. Można ją oglądać na placu w centrum Białegostoku. (PAP)

rof/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL