Rodzina Rodła uczestniczyła w obchodach rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. To element obchodów 80. rocznicy ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków na Pierwszym Kongresie Polaków w Berlinie, i roku 2018 ogłoszonego przez Senat rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Prezes Rodziny Rodła Wrocław Tadeusz Szczyrbak w środę na konferencji prasowej we Wrocławiu podkreślił, że rocznicowe obchody zwycięskiej bitwy pod Wiedniem były istotnym elementem budowania tożsamości narodowej i polskiego wkładu w uratowanie chrześcijańskiej Europy.
„Bitwa pod Grunwaldem, Cud na Wisłą, czyli zatrzymanie nawałnicy bolszewickiej oraz zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, które powstrzymało najazd Turków i uratowało chrześcijańską Europę, to trzy wielkie, ważne, zwycięskie bitwy. A ta pod Wiedniem jest jakby najmniej pamiętana i czczona” - mówił Szczyrbak.
Dodał, że w roku obchodów Prawd Polaków Spod Znaku Rodła jednym z punktów rocznicowych był udział przedstawicieli tej organizacji właśnie w rocznicowych obchodach w Wiedniu.
„Dla nas była to pielgrzymka szczególna, do miejsca, gdzie polski oręż uratował chrześcijańską Europę. Traktujemy to jako wyzwanie na przyszłość, by kultywować pamięć o tym wydarzeniu. W Wiedniu bowiem podchodzi się obecnie do tej bitwy różnie, a naszym obowiązkiem jest zadbać o polskie miejsca chwały” - mówił Szczyrbak.
12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej.
3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 roku Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.
Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to: "Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!".
Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło". Znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.
W grudniu ub. roku Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym tych dorocznych obchodów.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ pat/