Holokaust

21.09.2016

Uroczystości w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince

Minutą ciszy i zapaleniem sześciu zniczy symbolizujących sześć milionów ofiar Holokaustu zostanie w środę w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oddany hołd ofiarom. Wcześniej w LO w Kosowie Lackim odbędą się warsztaty, w których udział weźmie 500 młodych ludzi z Polski i Izraela.

"Już po raz siódmy Polacy i Izraelczycy spotkają się na terenie byłego obozu zagłady w Treblince, aby wspólnie oddać hołd zamordowanym. Uroczystości przy głównym pomniku rozpoczną się minutą ciszy. Sześć symbolicznych zniczy będących przypomnieniem sześciu milionów ofiar Holokaustu wspólnie zapalą zaproszeni goście. Przed oficjalną ceremonią w Zespole Szkół w Kosowie Lackim odbędą się warsztaty edukacyjne dla 500 uczniów" - poinformował PAP zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Jak wyjaśnił PAP kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (woj. mazowieckie) Edward Kopówka pomysł organizowania spotkań młodzieży polskiej i izraelskiej powstał kilka lat temu. "Bo to jest trochę tak, że młodzi Izraelczycy, przyjeżdżający do Polski, widzą nasz kraj trochę +zza szyby autokaru+. Podobnie jest często podczas wizyt młodych Polaków w Izraelu. I tak narodził się pomysł, by ta młodzież mogła się chociaż na kilka godzin spotkać i porozmawiać, wymienić poglądy. Tak powstała idea warsztatów w liceum w Kosowie Lackim, w których uczestniczy 500 młodych Polaków z okolic Treblinki i młodzież z Izraela" - opowiadał.

"Później jest taka wspólna ceremonia przy głównym pomniku na terenie dawnego obozu zagłady w Treblince w językach polskim i hebrajskim, której dużą część przygotowuje młodzież. Są to głównie pieśni, recytacje wierszy, czytanie relacji. I stąd tytuł +Jesteśmy razem w Treblince+, bo młodzi ludzie oddają wspólnie hołd tym, którzy tu zginęli" - zaakcentował kierownik Muzeum.

Jak dodał, podczas uroczystości spotykają się także na zaproszenie wojewody samorządowcy ze wszystkich miejscowości i miast, z których Żydzi zginęli w Treblince. "Na naszym terenie znajduje się 17 tys. kamieni, na których wypisano nazwy miejscowości i miast, głównie polskich, z których przywożono Żydów na Zagładę do Treblinki. I samorządowcy podczas uroczystości stają przy kamieniach z nazwami ich miejscowości w asyście tamtejszej młodzieży, by oddać hołd tym, którzy tu zginęli" - podkreślił Kopówka.

Podczas głównej uroczystości uczczenia pamięci ofiar obozu, jak dodał, zaplanowano minutę ciszy, odśpiewanie hymnów polskiego i izraelskiego, okolicznościowe przemówienia oraz składanie wieńców. Mają w niej uczestniczyć m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ds. Programowych Jolanta Gumula oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

"Cieszymy się, że takie spotkania mają miejsce, bo oprócz wspólnych tragicznych dziejów mamy historię współczesną i nasze dwa narody polski i izraelski powinny się poznawać, przełamywać stereotypy i mam nadzieję, że takie spotkania w tym pomagają" - podsumował kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.(PAP)

akn/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL