Walka o niepodległość 1914-1918

03.08.2017

W Kaliszu uroczystości z okazji 100. rocznicy internowania legionistów w Szczypiornie

Obóz dla internowanych legionistów w Szczypiornie. Fot. NAC Obóz dla internowanych legionistów w Szczypiornie. Fot. NAC

Uroczystości "100. rocznicy internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie Kalisz 1917 - 2017" rozpoczną się w piątek w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (Wielkopolskie) polową mszą św. w intencji zmarłych i poległych żołnierzy.

„Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie w dzielnicy Szczypiorno znajdował się obóz jeniecki, w którym internowani byli żołnierze Józefa Piłsudskiego i właśnie w tym obozie narodziła się gra w piłkę ręczną” – powiedział PAP prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Uroczystości na terenie COSSW rozpoczną się 4 sierpnia o godz. 10 mszą świętą polową w intencji zmarłych i poległych Żołnierzy Legionów J. Piłsudskiego, po niej nastąpi Apel Pamięci, a o godz. 13 rozpocznie się Piknik Militarny z pokazem historycznego sprzętu wojskowego oraz prezentacją sprzętu współczesnych sił zbrojnych. Orkiestra dęta stowarzyszenia „Gród nad Prosną” wykona koncert utworów patriotycznych.

„Dla nas, ludzi w mundurach, historia legionów ma szczególne znaczenie, bo mundur jest wpisany w istotę funkcjonowania państwa” - powiedział PAP z-ca komendanta COSSW w Kaliszu mjr Maciej Gołębiowski.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie IV Turniej Piłki Ręcznej Szczypiorno-Cup o Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Rozgrywki w hali sportowej Arena Kalisz potrwają 3 dni.

„Pierwszy raz turniej będzie grany o puchar pierwszego obywatela RP. To ogromne wydarzenie. W ten sposób chcemy upamiętnić legionistów i te wszystkie wydarzenia związane ze stuleciem najpierw kryzysu, a potem odzyskaniem niepodległości” – powiedział prezydent Sapiński.

W turnieju wystąpi osiem drużyn: MKS Kalisz, Pogoń Szczecin, ZTR Zaporoże, Górnik Zabrze, KS Azoty Puławy, mistrz Francji z 2014 roku Dunkerque Handball, Zagłębie Lublin i HC Gomel z Białorusi.

„W piątek zostaną rozegrane ćwierćfinały, które rozpoczną się o godz. 12. Zagra Pogoń Szczecin z ZTR Zaporoże, następny mecz o 14 zagra Górnik Zabrze z KS Azoty Puławy. O 16.30 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju. Po otwarciu, o godz. 17 trzeci mecz – Dunkerque zagra z Zagłębiem Lublin i o 19 MKS Kalisza zagra z HC Gomel” - powiedział PAP organizator IV Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup Daniel Pawlak,

Mecz finałowy odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia o godz. 17.

W COSSW będzie można także obejrzeć trzy wystawy: „Józef Piłsudski w Kaliszu”, „Obóz internowania legionistów” oraz „Tu rodziła się niepodległość”.

„Wystawy między innymi przypomną fakt historyczny, jakim była odmowa złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec przez kilka tysięcy żołnierzy. Doszło do tego w wyniku zmian na froncie I wojny światowej, a co za tym idzie przekazania przez Austro–Węgry komendy nad Legionami Polskimi stronie niemieckiej” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa COSSW Joanna Kempa.

Zainspirowany przez Józefa Piłsudskiego bunt legionistów przeszedł do historii pod nazwą kryzysu przysięgowego. Jego uczestników osadzono w obozach jenieckich: oficerów w Beniaminowie, natomiast pozostałych legionistów w Szczypiornie.

„Pierwszych jeńców przywieziono do Szczypiorna 14 lipca 1917 roku. Za drutami podkaliskiego wówczas obozu osadzono łącznie ok. 3,5 tysiąca osób. Józef Piłsudski wraz z Kazimierzem Sosnkowskim uwięzieni zostali w twierdzy w Magdeburgu” – przypomniała rzeczniczka. (PAP)

bak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL