Rekonstrukcję polsko-niemieckich walk o Twierdzę Modlin z września 1939 r. będzie można obejrzeć w niedzielę na terenie Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin. W inscenizacji wykorzystane zostaną m.in. polska tankietka TK-3 oraz niemieckie motocykle.
Urząd Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Fundacja Park Militarny Twierdzy Modlin zapraszają na obchody 72. rocznicy obrony Twierdzy Modlin, które trwać będą w dniach 10-11 września br. Pierwszego dnia odbędą się m.in.: spotkania w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin oraz rekonstrukcja Bitwy Napoleońskiej z 1813 r. „Oblężenie Modlina” z udziałem ok. 200 rekonstruktorów.
Centralnym punktem obchodów 72. rocznicy walk o Twierdzę Modlin będzie widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Obrony Modlina 1939”, która odbędzie się w niedzielę o godz. 12. Weźmie w niej udział ok. 50 rekonstruktorów, m.in. ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP. Członkowie grup rekonstrukcyjnych wyposażeni będą w historyczne uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy, w tym polską tankietkę TK-3, niemiecki samochód Opel Olympia oraz motocykle. O efekty pirotechniczne zadba Łódzkie Centrum Filmowe. Fundusze na rzecz rekonstrukcji przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Agencja Mienia Wojskowego.
Po rekonstrukcji przeprowadzony zostanie pokaz sprawności ułanów w mundurach z 1939 r.
„Chcemy przybliżyć miejsce o bogatej historii, które znajduje się bardzo blisko Warszawy. Uważamy, że pobyt w Twierdzy Modlin sprzyja wypoczynkowi turystycznemu. Organizacja rekonstrukcji to dobry sposób na odkrywanie faktów z przeszłości poprzez ich wizualizację" - powiedział PAP Michał Janson, prezes Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin
W niedzielę uruchomiona zostanie również giełda militariów. Na stoiskach zaprezentowany zostanie m. in. zabytkowy i współczesny sprzęt wojskowy oraz książki o tematyce wojskowej. Przewidziano także projekcję kroniki filmowej z 1939 r., piknik rodzinny oraz koncert pieśni wojskowych. Podczas trwania imprezy będzie można zwiedzać twierdzę z przewodnikami.
Głównym celem rekonstrukcji jest popularyzacja historii Twierdzy Modlin. „Chcemy przybliżyć miejsce o bogatej historii, które znajduje się bardzo blisko Warszawy. Uważamy, że pobyt w Twierdzy Modlin sprzyja wypoczynkowi turystycznemu. Organizacja rekonstrukcji to dobry sposób na odkrywanie faktów z przeszłości poprzez ich wizualizację. Przedsięwzięcie ma zachęcić do sięgnięcia po książki i zgłębienia wiedzy dotyczącej twierdzy” – powiedział PAP Michał Janson, prezes Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin, odpowiadającej za realizację rekonstrukcji.
Obrona Twierdzy Modlin stanowi jeden z najdłuższych epizodów walk obronnych podczas kampanii 1939 r. Ze względu na położenie u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry oraz bliskość Warszawy (ok. 30 km) Twierdza Modlin posiadała strategiczne znaczenie dla polskich planów obronnych.
Obrona Twierdzy Modlin stanowi jeden z najdłuższych epizodów walk obronnych podczas kampanii 1939 r. Ze względu na położenie u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry oraz bliskość Warszawy (ok. 30 km) Twierdza Modlin posiadała strategiczne znaczenie dla polskich planów obronnych.
Polsko-niemieckie walki w rejonie Modlina rozpoczęły się 11 września i trwały przez 18 kolejnych dni. Załoga twierdzy Modlin liczyła ok. 15 tys. żołnierzy zaopatrzonych w 92 działa, 62 ciężkie karabiny maszynowe oraz 7 czołgów rozpoznawczych TK-3. Początkowo obroną twierdzy dowodził gen. Stanisław Małachowski, który został zastąpiony przez gen. Wiktora Thommée (dotarł pod Modlin na czele wycofującej się z Puszczy Kampinoskiej Armii „Łódź”). Pozycje polskie atakowały trzy niemieckie dywizje piechoty, dowodzone przez gen. Adolfa Straussa. W następnych dniach dołączyła do nich m. in. Dywizja Pancerna „Kempf” gen. Wernera Kempfa oraz XV Korpus Zmotoryzowany pod dowództwem gen. Hermanna Hotha.
29 września, dzień po poddaniu się Warszawy, gen. Thommée podjął decyzję o kapitulacji twierdzy. Była ona spowodowana wyczerpaniem się zapasów amunicji, żywności oraz lekarstw. Po stronie polskiej straty wyniosły – w zależności od szacunków – od 1,3 tys. do 2 tys. zabitych oraz ok. 4 tys. rannych żołnierzy; po stronie niemieckiej liczba zabitych wyniosła ok. 900 żołnierzy.
Nakładem wydawnictwa Rajd ukazała się w lipcu br. książka autorstwa Piotra Oleńczaka „Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny z mapą”. Jest to nowoczesny przewodnik po burzliwych dziejach twierdzy, zaklętych w zabytkowych, często zapomnianych budowlach. Łączy ona zalety przystępnego "spacerownika" turystycznego i monografii historycznej. Książka zawiera opisy 48 najważniejszych obiektów warownych Modlina, ilustrowana jest ponad 300 zdjęciami, planami sytuacyjnymi, schematami i tabelami. Dołączona mapa turystyczna pozwala bezbłędnie zlokalizować każdy z opisywanych zabytków.(PAP)
wmk/ abe/