Europa i świat po 1989 roku

16.01.2016 aktualizacja 14.07.2016

W Pradze odsłonięto pomnik ku czci Jana Palacha

Fotografia Jana Palacha wśród zapalonych zniczy. Parga, Vaclavskie Namesti. Fot. PAP/CTK/EPA Fotografia Jana Palacha wśród zapalonych zniczy. Parga, Vaclavskie Namesti. Fot. PAP/CTK/EPA

W Pradze odsłonięto w sobotę pomnik ku czci Jana Palacha w 47. rocznicę jego podpalenia się w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.

Pomnik, zaprojektowany przez Amerykanina Johna Hejduka i poświęcony Palachowi oraz jego matce, został odsłonięty niedaleko Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie Palach studiował.

Monument stanowią dwa stojące obok siebie prostopadłościany z wyrastającymi z nich kolcami, symbolizującymi płomienie.

Urodzony w 1948 roku Jan Palach oblał się benzyną i podpalił na placu Wacława w centrum Pragi 16 stycznia 1969 roku. Zaprotestował w ten sposób przeciw ograniczeniu swobód obywatelskich po wkroczeniu do Czechosłowacji niecałe pół roku wcześniej wojsk Układu Warszawskiego, a także przeciwko samej interwencji, w której wzięły udział siły zbrojne pięciu państw: ZSRR, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier.

Palach zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń, które obejmowały ponad 80 proc. powierzchni ciała. Czyn młodego mężczyzny stał się na całym świecie symbolem walki z biernością.

W ciągu kilku miesięcy czyn Palacha powtórzyło w Czechosłowacji 26 osób, z których siedem zmarło. Przed nim aktu samospalenia w ramach protestu przeciw inwazji na Czechosłowację dokonał w Warszawie Ryszard Siwiec, o czym jednak Palach nie mógł wiedzieć, gdyż polskie służby skutecznie wyciszyły całe wydarzenie. (PAP)

cyk/ ap/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL