W Pradze odsłonięto w sobotę pomnik ku czci Jana Palacha w 47. rocznicę jego podpalenia się w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.
Pomnik, zaprojektowany przez Amerykanina Johna Hejduka i poświęcony Palachowi oraz jego matce, został odsłonięty niedaleko Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie Palach studiował.
Monument stanowią dwa stojące obok siebie prostopadłościany z wyrastającymi z nich kolcami, symbolizującymi płomienie.
Urodzony w 1948 roku Jan Palach oblał się benzyną i podpalił na placu Wacława w centrum Pragi 16 stycznia 1969 roku. Zaprotestował w ten sposób przeciw ograniczeniu swobód obywatelskich po wkroczeniu do Czechosłowacji niecałe pół roku wcześniej wojsk Układu Warszawskiego, a także przeciwko samej interwencji, w której wzięły udział siły zbrojne pięciu państw: ZSRR, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier.
Palach zmarł trzy dni po swym dramatycznym proteście w następstwie dotkliwych poparzeń, które obejmowały ponad 80 proc. powierzchni ciała. Czyn młodego mężczyzny stał się na całym świecie symbolem walki z biernością.
W ciągu kilku miesięcy czyn Palacha powtórzyło w Czechosłowacji 26 osób, z których siedem zmarło. Przed nim aktu samospalenia w ramach protestu przeciw inwazji na Czechosłowację dokonał w Warszawie Ryszard Siwiec, o czym jednak Palach nie mógł wiedzieć, gdyż polskie służby skutecznie wyciszyły całe wydarzenie. (PAP)
cyk/ ap/
arch.