W sobotę odbędą się w Gdańsku obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podczas uroczystości w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej powołany zostanie Instytut Dziedzictwa Solidarności.
Organizator uroczystości Wojciech Książek z Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" powiedział w piątek PAP, że na uroczystości spodziewany jest premier Mateusz Morawiecki, a oprócz niego w obchodach rocznicy Sierpnia'80 mają wziąć udział m.in. minister finansów Marian Banaś, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.
Obchody rozpocznie w południe uroczysta msza św. w Bazylice św. Brygidy. Homilię wygłosi metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożone zostaną kwiaty.
Rocznicowe obchody zakończy uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie zaplanowano wystąpienia premiera Morawieckiego oraz przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy. Minister Paweł Mucha odczyta list od prezydenta Andrzeja Dudy.
W Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisana zostanie także umowa między „Solidarnością” a ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego powołująca Instytut Dziedzictwa Solidarności, który ma dbać o pamięć i promocję dorobku Solidarności lat 80. XX wieku. Z tej okazji głos zabierze wiceszef MKDiN Jarosław Sellin.
W Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisana zostanie także umowa między „Solidarnością” a ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego powołująca Instytut Dziedzictwa Solidarności, który ma dbać o pamięć i promocję dorobku Solidarności lat 80. XX wieku. Z tej okazji głos zabierze wiceszef MKDiN Jarosław Sellin.
Wydarzenia z okazji 39. rocznicy Sierpnia’80 organizują też w sobotę władze Gdańska oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Rano spod pomnika Jana III Sobieskiego wyruszy Marsz Sektorówki zainicjowany przez środowiska obywatelskie m.in. KOD i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Pochód przejdzie pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, która zostanie otwarta m.in. przez założycieli ECS i b. prezydenta Lecha Wałęsę.
W ECS odbędzie się wręczenie Medali Wdzięczności. To nagroda ustanowiona przez ECS w 30. rocznicę narodzin Solidarności. Medal wyróżnia tych obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury, badają i popularyzują na świecie historię antykomunistycznej, demokratycznej opozycji w Polsce, a także w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka.
Medale Wdzięczności otrzymają trzy osoby: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans; Mirosław Marynowicz z Ukrainy, który w czasach ZSRR siedział 8 lat za to, że bronił praw człowieka i jest też m.in. założycielem ukraińskiego Pen-Clubu oraz węgierski działacz opozycji antykomunistycznej i burmistrz Budapesztu w latach 1990–2010 Gábor Demszky.
Dotąd Medalem Wdzięczności ECS uhonorowano 699 osób.
W ECS odbędzie się w sobotę międzynarodowa debata na temat statusu samorządów w polityce krajowej i globalnej. W programie dyskusji będzie m.in. prezentacja 21 postulatów polskich samorządowców na rzecz wzmocnienia roli samorządu, adresowanych do rządu.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/