Wojna polsko-bolszewicka

26.01.2019

W Starych Duksztach na Litwie odsłonięto odnowioną kwaterę żołnierzy polskich

W Starych Duksztach na północy Litwy w sobotę odsłonięto odrestaurowaną kwaterę żołnierzy III Armii gen. Rydza-Śmigłego, którzy brali udział w operacji łatgalskiej w czasie wojny z bolszewikami.

Prace renowacyjne i porządkowe w tej kwaterze były prowadzone od 2007 roku ze środków Senatu RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prace rozpoczął Związek Polaków na Litwie, a w 2018 roku sfinalizowała je Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.

W sumie w Starych Duksztach uporządkowano i odtworzono 36 mogił wojskowych.

„Ten cmentarz będzie pod opieką nas wszystkich, władz Polski i Litwy, Polaków i Łotyszy” - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska podczas uroczystości odsłonięcia kwatery. Ambasador zaznaczyła, że żołnierze tam spoczywający zginęli w walce zarówno o niepodległość Litwy, jak też Łotwy.

„Bitwa została wygrana. (...) Bitwa nie poszła na marne. Polska, Litwa, Łotwa są teraz bezpieczne. Jesteśmy wspólnie w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie, w NATO” - wskazała ambasador.

Wicemer rejonu ignalińskiego, na terenie którego znajdują się Stare Dukszty, Laimutis Ragaiszis podziękował przedstawicielom państwa polskiego za inicjatywę odnowienia kwatery i opiekę nad nią. „Przed 100 laty zginęli tu najlepsi synowie Polski. Dzisiaj, z perspektywy 100 lat, uświadamiamy właściwy sens oddania życia przez tych młodych mężczyzn” - powiedział Ragaiszis.

Z kolei kierownik wydziału konsularnego ambasady polskiej Marcin Zieniewicz podkreślił, że prace renowacyjne bez wsparcia władz lokalnych nie byłyby możliwe.

„Dostrzegany, iż na Litwie rośnie świadomość znaczenia zwycięstwa wojsk polskich w roku 1920” - powiedział Zieniewicz. Podkreślił, że wówczas „w przypadku porażki z mapy Europy zniknęłaby nie tylko Polska, ale też państwa ościenne”.

Prezes fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski w rozmowie z PAP powiedział, że "odsłonięcie tej kwatery jest piękną zapowiedzią obchodów 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL