Polska po 1989 roku

02.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Warszawa: Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Szwadron kawalerii na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka Szwadron kawalerii na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka

Uroczystość na pl. Zamkowym, wystawa z oryginałem Konstytucji 3 maja, msza św. za ojczyznę oraz wręczenie orderów i odznaczeń - to najważniejsze punkty warszawskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czwartkowe obchody rozpoczną się o godz. 8.30, kiedy to prezydent otworzy wystawę "Duma Rzeczpospolitej" w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego.

Na ekspozycji będzie można obejrzeć oryginał Konstytucji 3 maja, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Będzie też można zobaczyć tłumaczenia konstytucji na języki angielski, francuski, niemiecki i rosyjski oraz napisaną w 1831 r. przez Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego "Konstytucję dla Europy" (projekt zakładał powstanie jednej republiki europejskiej). Wystawa ma być otwarta do 6 maja.

O godz. 9 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście ma się rozpocząć msza św. w intencji ojczyzny. W nabożeństwie ma wziąć udział prezydent Komorowski; celebrze będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

O godz. 11 w sali senatorskiej Zamku Królewskiego prezydent będzie wręczał ordery i odznaczenia państwowe.

W samo południe na pl. Zamkowym ma rozpocząć się uroczystość z udziałem kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego, orkiestr reprezentacyjnych policji i Straży Granicznej oraz orkiestr wojskowych z Warszawy i Bydgoszczy. Po odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja armaty ustawione obok mostu Śląsko-Dąbrowskiego oddadzą 21 salw. Przemówienie wygłosi prezydent Komorowski.

Wojsko zakłada, że oprócz prezydenta w uroczystości na pl. Zamkowym wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i młodzieżowych. Nie wiadomo, czy obecny będzie premier Donald Tusk; Centrum Informacyjne Rządu nie potrafiło w poniedziałek tego stwierdzić.

Na godz. 12.30 zaplanowano defiladę i pokaz musztry paradnej. Muzycy w mundurach mają następnie przemaszerować Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego, na dziedzińcu którego o godz. 14 wystąpi z koncertem okolicznościowym reprezentacyjny zespół artystyczny WP.

Uroczystość z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędzie się w czwartek popołudniu także w Trybunale Konstytucyjnym.

Rocznicę uchwalenia trzeciomajowej konstytucji warszawiacy będą też mogli świętować w Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, za czasów którego uchwalono pierwszą polską ustawę zasadniczą. W Pałacu na Wyspie będzie można w czwartek obejrzeć rękopis konstytucji, który jest II. tomem kopii faksymilowej pochodzącej z Archiwum Publicznego Potockich. Dokument, oprawiony w czerwoną skórę, jest rzadko eksponowany szerokiej publiczności. Muzeum Łazienki Królewskie na czwartek przygotowało też rodzinne warsztaty wyrabiania kotylionów oraz pamiątkowe zdjęcie grupowe nad stawem belwederskim.

W godzinach 11-16 chętni będą mogli zwiedzać gmach Senatu i zobaczyć wystawę poświęconą rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, która zaczęła nadawać 3 maja 1952 r. (PAP)

ral/ bos/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL