Nabożeństwo reformacyjne, kończące obchody Roku Reformacji, zostanie odprawione we wtorek w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. W uroczystości, która odbędzie się 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, weźmie udział prymas Polski abp Wojciech Polak.
"Będzie to nabożeństwo luterańskie, ale z udziałem gości ekumenicznych. Będziemy świętować dziękczynienie; będziemy mówić o pokucie i o tym, że musimy składać wspólne świadectwo jako chrześcijanie wobec świata" - powiedział PAP w poniedziałek biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec.
W nabożeństwie udział zapowiedzieli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolici katowicki, wrocławski i częstochowski: abp Wiktor Skworc, abp Józef Kupny i abp Wacław Depo, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski, biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Adam Malicki, a także przedstawiciele kościołów polskokatolickiego czy prawosławnego.
Kazanie ma wygłosić biskup diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.
Nabożeństwo, po którym odbędą się koncert na wyremontowanych niedawno organach oraz wmurowanie kapsuły czasu dokumentującej m.in. wydarzenia Roku Reformacji, będzie zwieńczeniem szeregu wydarzeń i inicjatyw organizowanych przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w całym kraju. O wydarzeniach tych – w skali regionu – bp Niemiec opowiadał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej
"Rok reformacji ma służyć temu, ażeby społeczeństwu na nowo uświadomić, że luteranie są tutaj od wieków, ale też pokazać to dziedzictwo, wkład wniesiony na różnych polach. A z drugiej strony, żeby jak gdyby dowartościować ewangelików, wobec różnych wypowiedzi, czasem z najwyższych gremiów, że może się wydawać, że jesteśmy jakimś tutaj obcym ciałem, a przecież tak nie jest" - zaakcentował bp Niemiec.
Zaznaczył, że luteranie są rozproszeni, są diasporą – chociażby w 300-tysięcznych Katowicach jest ich około tysiąca. "Natomiast pola działania, które każda parafia stara się podejmować, są bardzo duże – czy to chodzi o kulturę, czy to diakonię, czy składanie takiego świadectwa" - podkreślił.
Wymieniając działania organizowane w Roku Reformacji (w diecezji katowickiej pod hasłem "Śląskie pełne reformacji") bp Niemiec wskazywał m.in. na ich szerszy oddźwięk czy też trwałe ślady. Mówił też o zaangażowaniu lokalnych samorządów czy samorządowych instytucji kultury, w siedzibach których odbywały się np. wystawy (m.in. kilka w Bibliotece Śląskiej) i konferencje. Następstwem konferencji skierowanej do nauczycieli regionalistów był konkurs na film dla młodzieży szkolnej i licealnej.
"W minionym tygodniu byliśmy na podsumowaniu i oglądaliśmy dziesięciominutowe filmy - bardzo dobre" - ocenił bp Niemiec, wskazując m.in. na reportaż z ponownego poświęcenia przeniesionego niedawno do chorzowskiego skansenu ewangelickiego drewnianego kościółka z Bytomia-Bobrka. Nabożeństwa w kościółku mają odbywać się od wiosny do jesieni – co miesiąc.
Płytę "Solus Christus" wydał i promował na koncertach zespół "Śląsk", "Wielką mszę h-moll" Jana Sebastiana Bacha zaprezentowała Filharmonia Śląska (w grudniu br. wystąpi jeszcze z "Oratorium na Boże Narodzenie" J.S.Bacha); koncert reformacyjny (wraz z odsłonięciem tablicy upamiętniającej znanych katowiczan wyznania luterańskiego) dał zespół śpiewaków Camerata Silesia.
W Katowicach odbył się też pierwszy Ogólnopolski Przegląd Pieśni Ewangelickich – z kilkunastoma uczestniczącymi chórami, nie tylko ewangelickimi (wydarzenie mające prezentować pieśni ewangelickie czy kompozytorów ewangelickich ma być kontynuowane w kolejnych latach).
Trwające od października ub. roku ogólnopolskie obchody Roku Reformacji zwieńczyły pod koniec października centralne uroczystości w Warszawie, nad którymi patronat objął prezydent Andrzej Duda. W ich programie znalazły się m.in. konferencja naukowa, koncerty i wystawy.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim (ok. 38 tys. wiernych). Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)
autor: Mateusz Babak
edytor: Anna Małecka
mtb/ malk/