Fabularyzowany film dokumentalny „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego poświęcony polskiemu Żydowi, ocalonemu z Holokaustu Henrykowi Schoenkerowi, pokazany został we wtorek w Instytucie Polskim w Budapeszcie.
Jak powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Polskiego Joanna Urbańska, pokaz filmu i otwarcie wystawy są związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który przypadał w niedzielę.
"Dotknięcie anioła" opowiada o Henryku Schoenkerze - synu Leona Schoenkera, ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu, któremu dzięki pomocy Polaków udało się przeżyć Zagładę.
Urbańska podkreśliła, że w Polsce wszelka pomoc udzielana ludności żydowskiej podczas II wojny światowej była karana śmiercią, przy czym stosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej.
Wystawa "Żegota: Rada Pomocy Żydom" została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Tymczasowy Społeczny Komitet Pomocy Żydom im. Konrada Żegoty, który w grudniu 1942 r. został przekształcony w Radę Pomocy Żydom "Żegota", został założony z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej i Wandy Krahelskiej-Filipowicz. "Żegota" stanowiła oficjalny organ Polskiego Państwa Podziemnego w strukturze Delegatury Rządu. Członkowie organizacji z narażeniem życia dostarczali Żydom w gettach żywność i leki, organizowali ucieczki z getta i wyszukiwali ludzi gotowych ich ukrywać, a także zbierali pieniądze i organizowali fałszywe dokumenty.
Ekspozycja była po raz pierwszy prezentowana na Węgrzech w ubiegłym roku, podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ulb/ mc/