Wiceminister kultury Jarosław Sellin w sobotę rozpocznie dwudniową wizytę w Niemczech. Weźmie udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrueck i Sachsenhausen - poinformował PAP resort kultury.
MKiDN przekazało, że w obchodach będzie uczestniczyła również pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda, byłe więźniarki, ich rodziny, a także polska młodzież.
"To nasz obowiązek - pamiętać o tysiącach Polek zamordowanych w bestialski sposób w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck i o wszystkich, którzy stracili życie w obozach Ravensbrueck i Sachsenhausen. Chcemy uczcić ich pamięć, ale również pokazać całemu światu, że pamięć o tej zbrodni nie przemija" – powiedział wiceminister kultury, cytowany w informacji MKiDN.
Uroczystości w Ravensbrueck rozpoczną się w niedzielę poranną modlitwą przy grobie polskich więźniarek na cmentarzu komunalnym w Fuerstenberg an der Havel. Centralne uroczystości z udziałem więźniarek, miejscowych władz oraz zaproszonych gości rozpoczną się o godz. 10.
Na godz. 11.30 zaplanowane jest złożenie kwiatów przez byłe więźniarki i delegacje urzędów pod pomnikiem głównym oraz pod czterema polskimi miejscami pamięci. Tradycją uroczystości rocznicowych w Ravensbrueck jest również wrzucanie kwiatów do przyległego jeziora, gdzie były wrzucane prochy zmarłych więźniarek.
Wiceminister kultury wraz z delegacją weźmie również udział w uroczystościach rocznicowych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
Ministerstwo kultury podało, że w Miejscu Pamięci Sachsenhausen corocznie są organizowane tzw. uroczystości rozproszone, w ramach, których delegacje z krajów grup etnicznych osób uwięzionych i zamordowanych w tym obozie koncentracyjnym oddają hołd i upamiętniają swoich rodaków.
"W ramach polskiej uroczystości zaplanowane jest upamiętnienie ofiar poprzez złożenie wieńców i kwiatów przy polskich miejscach pamięci na terenie obozu: tablicy profesorów krakowskich i ogólnej tablicy poświęconej polskim więźniom, budynku dawnego więzienia (tablica Gen. Grota-Roweckiego), miejscu uwięzienia bpa Gorala, miejscu rozstrzeliwań, pomniku Gen. Grota-Roweckiego i księży katolickich (oba poza terenem obozu)" - poinformowało PAP MKiDN.
Obóz w Ravensbrueck powstał w 1939 r. i był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tys. kobiet i dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. zamordowano lub zmarły w wyniku głodu, chorób i dokonywanych na nich eksperymentów medycznych.
Wśród więzionych tam kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku Powstania Warszawskiego; 17 tys. Polek zginęło. W oddziałach Ravensbrueck więziono też 20 tys. mężczyzn.
Obóz koncentracyjny Sachsenhausen powstał w lipcu 1936 r. w okolicy miasta Oranienburg, około 30 km na północ od Berlina. Działał do 22 kwietnia 1945 r.
Był początkowo miejscem, w którym przetrzymywano politycznych przeciwników Hitlera z Niemiec. W czasie wojny do Sachsenhausen deportowano obywateli podbitych i okupowanych przez III Rzeszę krajów w Europie. W obozie przetrzymywano między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polskich księży. Więźniem Sachsenhausen był też gen. Stefan Rowecki "Grot", dowódca Armii Krajowej, zamordowany w obozie w sierpniu 1944 r.
W latach 1936-45 w KL Sachsenhausen i jego podobozach więziono ponad 200 tys. osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zginęło; dokładną liczbę ofiar trudno ustalić. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/