Wystawa "Milestones-Kamienie milowe", prezentująca najważniejsze wydarzenia z historii Polski, została otwarta przed Pałacem Branickich w Warszawie. Ekspozycja skierowana jest do turystów oraz kibiców wizytujących Warszawę przy okazji rozgrywek Euro 2012.
"Ideą wystawy jest nie tyle chronologiczne przedstawienie epok, ludzi i zdarzeń, co rozciągniętych w czasie procesów i zjawisk, które decydowały o miejscu Polski na kontynencie europejskim i o jej dalszych dziejach" - powiedział PAP rzecznik Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Dariusz Bogacz.
Na wystawę "Milestones-Kamienie milowe" składa się 26 plansz w języku angielskim, opisujących najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przedstawiają one fotografie obiektów ważnych dla polskiej kultury – dzieł architektury, rzemiosła i sztuki, m.in. Drzwi Gnieźnieńskich, klasztoru benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa, monet i broni z różnych epok historycznych.
"Fakt, że w trakcie rozgrywek Euro 2012 jest w Warszawie bardzo wielu kibiców, jest impulsem do tego, by zaprezentować tę wystawę, która jest całkowicie w języku angielskim. Jest to idealna okazja do tego, by przedstawić ją zarówno Polakom, jak i turystom z zagranicy" - ocenił Bogacz.
"Ekspozycja dotyczy historii Polski od początków jej państwowości, roku 966. Na pierwszej planszy umieściliśmy zdjęcie Ostrowa Lednickiego, siedziby pierwszych Piastów. Wystawę zamyka historia XXI wieku, m.in. sylwetka Bronisława Geremka, wstąpienie Polski do NATO, zdjęcie polskich żołnierzy w Afganistanie oraz katastrofa prezydenckiego samolotu w Smoleńsku w 2010 roku" - powiedział rzecznik Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
"W ubiegłym roku Narodowy Instytut Dziedzictwa wspólnie z Radą Europy i Komisją Europejską organizował IV Europejskie Forum Dziedzictwa. Było to wydarzenie wpisane w oficjalny kalendarz polskiej prezydencji w Unii. Wystawa, prezentowana podczas tego forum, cieszyła się dużym powodzeniem" - zaznaczył Bogacz.
Wystawę można będzie oglądać codziennie do 15 lipca na dziedzińcu Pałacu Branickich przy ulicy Nowy Świat w Warszawie. Organizatorem ekspozycji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. (PAP)
pj/ hes/