Stalinizm

07.11.2011 aktualizacja 14.07.2016

Zarzuty IPN dla b. funkcjonariusza UBP

Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił b. funkcjonariuszowi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie Janowi Ł. zarzuty znęcania się nad trójką zatrzymanych w 1952 i 1953 roku - poinformował PAP w poniedziałek prok. Piotr Piątek.

81-letniemu emerytowi Janowi Ł. zarzucono, że od września 1952 roku do lutego 1953 roku jako funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie popełnił zbrodnię komunistyczną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości.

81-letniemu emerytowi Janowi Ł. zarzucono, że od września 1952 roku do lutego 1953 roku jako funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie popełnił zbrodnię komunistyczną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości.

Polegała ona na tym, że w ramach represji za działalność na rzecz niepodległości Polski wspólnie z innymi funkcjonariuszami znęcał się fizycznie i moralnie nad dwiema aresztowanymi kobietami i mężczyzną w celu zmuszenia ich do składania wyjaśnień opisujących działalność m.in. księży w śledztwie dotyczącym kurii krakowskiej.

Znęcanie to polegało na biciu rękami po głowie oraz znieważaniu wulgarnymi słowami, wielogodzinnych nocnych przesłuchaniach w pozycji stojącej oraz grożeniu pozbawieniem życia i długotrwałym pozbawieniem wolności.

Jak ustalono, Jan Ł. był jednym z funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, który prowadził śledztwo w sprawie kurii krakowskiej. W jego toku przesłuchiwał podejrzanych, a w odniesieniu do Stefanii Sz., Heleny O. i Andrzeja K. znęcał się nad nimi.

Świadkowie w czasie okazania zdjęć rozpoznali Jana Ł. jako funkcjonariusza, który ich przesłuchiwał i znęcał się nad nimi.

Jan Ł. ma 81 lat, jest emerytem. Nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Zarzucone mu przestępstwo zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności.(PAP)

hp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL