11.12.2010. Warszawa (PAP) - O dziecięcych zabawach w epoce sprzed komputerów i smaku słodyczy z czasów reglamentacji opowiada m.in. książka "Zielone pomarańcze, czyli dzieci w PRL" Anety Górnickiej-Boratyńskiej. W sobotę w warszawskim salonie Traffic Club odbyła się promocja książki.
Ze smakiem ciepłych lodów, oranżady w proszku i kolorem niedojrzałych pomarańczy kojarzy się autorce książki "Zielone pomarańcze, czyli dzieci w PRL" dzieciństwo, spędzone w Warszawie poprzedniej epoki.
Na polskie realia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Górnicka-Boratyńska w swojej książce spogląda oczami dziecka i nastolatki. "Chciałam pokazać jak dziecko widziało tamten świat" - powiedziała autorka podczas sobotniego spotkania.
Autorka, która wchodziła w dorosłość w ostatnich dwóch dekadach sprzed przełomu, w osobisty sposób odmalowuje klimat czasów PRL. Górnicka-Boratyńska, dorastająca w czasie burzliwych wydarzeń, obrazuje, jak na jej dzieciństwo wpływała szczególna sytuacja polityczna i ekonomiczna kraju. Autorka ma nadzieję zainteresować swoją książką młode pokolenie, które o czasach PRL wie niewiele.
"Postanowiłam przybliżyć dzieciństwo odległe nie tylko czasowo, lecz także kulturowo" - powiedziała. Chcąc uwydatnić zmiany w sposobie życia i dorastania, pisarka porównuje nylonowe szkolne fartuszki, kolekcje historyjek z gumy Donald i psujący się telewizor emitujący jedynie dwa programy, z tym, czego doświadczają dzieci obecnie.
Choć książka jest skierowana do młodych czytelników, "Zielone pomarańcze" Górnicka-Boratyńska napisała nie tylko z myślą o nich. "Chciałam namówić do wspomnień również rodziców" - powiedziała.
Autorka spogląda na minioną epokę z perspektywy Warszawy, w której dorastała. W jej historii pojawiają się warszawscy "cinkciarze", pierwszomajowe pochody, kolorowe ubrania na stoisku Hofflandu w dawnych Domach Towarowych Centrum przy Marszałkowskiej oraz kawiarnia Hortex, która mieściła się nieopodal funkcjonującego obecnie na ulicy Świętokrzyskiej McDonalda.
Obok osobistych wspomnień, w książce można znaleźć także pewne historyczne i obyczajowe informacje o czasach PRL. W książce znalazły się też zdjęcia m.in. kolejek przed sklepami i telewizora Rubin i współbrzmiące z nimi ilustracje Bogdana Butenki.
Część dochodu ze sprzedaży książki zostanie przekazana na program dożywiania dzieci w szkołach "Pajacyk", prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną.
Aneta Górnicka-Boratyńska (ur. 1971), krytyk literacki i dziennikarka, do 2007 roku pracowała w "Wysokich Obcasach" - dodatku do "Gazety Wyborczej". Jest autorką książek poświęconych historii kobiet, m.in. "Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939" (1999). Obecnie mieszka w Brukseli. Książkę "Zielone pomarańcze, czyli dzieci w PRL" opublikowało wydawnictwo Ezop. (PAP)
mce/ abe/