Mężowie stanu, dawni prezydenci Poznania i członkowie znamienitych poznańskich rodów spoczywają na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Odnaleźć tam można m.in. grób premiera Stanisława Mikołajczyka.
Nekropolia z blisko 600 mogiłami znajduje się w sąsiedztwie Starego Rynku, na Wzgórzu Św. Wojciecha, u zbiegu ulic Święty Wojciech i Księcia Józefa. Porośnięty starodrzewem cmentarz zajmuje ok. 2 ha. Jest najstarszym z poznańskich cmentarzy; powstał ok. 1810 r., jako cmentarz parafii farnej.
Jest miejscem spoczynku blisko 700 osób, zasłużonych obywateli Poznania i Wielkopolski, w tym prezydentów miasta Jarogniewa Drwęskiego i Cyryla Ratajskiego, ale także weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury.
Cmentarz jest położony w atrakcyjnej wizualnie części miasta, o urozmaiconej rzeźbie terenu, nieopodal Starego Rynku i w bezpośredniej bliskości Cytadeli.
Wiele pomników nagrobnych charakteryzuje się wysokimi walorami artystycznymi. Uwagę zwraca stojąca na cmentarzu barokowa figura Matki Boskiej z XVIII w. oraz pomnik nagrobny Anieli z Liszkowskich Dembińskiej, wykonany w 1889 roku przez Władysława Marcinkowskiego.
Na cmentarzu spoczywa premier Stanisław Mikołajczyk (1901-1966), którego prochy w 2000 roku sprowadzono do Poznania i złożono przy alei głównej nekropolii. Znaleźć tam też można symboliczny grób poznańskiego przedsiębiorcy i społecznika Hipolita Cegielskiego (1813 – 1868) oraz grób pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka (1874-1960).
W 1994 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie ustawiło na cmentarzu kamień poświęcony "Wielkopolanom, którzy nie wrócili z gór".
„Mało kto wie, że na cmentarzu znajduje się masowy grób ofiar masowej epidemii cholery, która nawiedzała miasto w XIX wieku – obecnie jest to pozbawiona nagrobków polana, ze stojącymi gdzieniegdzie zniczami” – powiedział PAP prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak.
Jak podkreślił, to jedyny tak zlokalizowany i piękny cmentarz w Poznaniu.
„Popularność tego miejsca będzie rosła, bo rośnie też zainteresowanie historią Poznania. To miejsce bardzo często odwiedzane przez wycieczki szkolne w ramach lekcji historii. Łatwiej się rozmawia o historii XIX i XX wieku przechodząc od grobu do grobu” - powiedział.
Zdaniem Mazurczaka, dużą korzyścią dla odwiedzających cmentarz byłoby umieszczenie przy nazwiskach niektórych spoczywających w tym miejscu osób informacji biograficznych.
Obecnie na cmentarzu chowa się osoby zasłużone dla regionu. Decyzje w tej sprawie podejmują wspólnie władze miasta, regionu i metropolita poznański. Każdego roku kwestę na remont nagrobków na cmentarzu organizują przewodnicy z poznańskiego koła przewodników PTTK. (PAP)
rpo/ agz/