Istniejąca w Muzeum Podkarpackim w Krośnie największa w Polsce kolekcja zabytków związanych z historią oświetlenia w ostatnich miesiącach wzbogaciła się o 25 lamp i świeczników z XIX wieku - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.
"Muzeum kupiło siedem lamp olejnych z pierwszej połowy XIX wieku oraz 16 lamp naftowych z drugiej połowy tego stulecia. Są to lampy stołowe, które stanowiły część wystroju salonu; kilka spośród nich zdobi ornamentyka japońska i koreańska" – powiedział dyrektor.
Dodał, że oprócz lamp do krośnieńskiego muzeum trafiły także dwa srebrne świeczniki z drugiej połowy XIX stulecia. "Ich wykonanie nawiązuje do sztuki judaistycznej, a autorem jest warszawski jubiler Michał Swinarski" – poinformował.
"Unikatowe zabytki kupiliśmy ze środków własnych muzeum oraz dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" – dodał Gancarski.
Krośnieńska kolekcja liczy ponad dwa tysiące lamp, głównie naftowych. Posiada wszystkie typy tych lamp wykonane w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w najważniejszych ówczesnych pracowniach w Europie i na świecie.
Ekspozycja, która powstała w 1958 r. dysponuje jedynie kopią pierwszej, skonstruowanej w 1853 r. przez Ignacego Łukasiewicza, lampy naftowej. Kopię wykonano na podstawie jej opisu.
Lampa Łukasiewicza miała cylindryczny kształt, zbiornik na paliwo zrobiony był z grubej blachy zabezpieczającej przed wybuchem gazów powstających podczas spalania nafty. Rurkowy palnik osłonięto perforowaną przesłoną, która pozwalała na prawidłowy przepływ powietrza. Nafta po porowatym, bawełnianym lub lnianym knocie przemieszczała się do komory spalania.
Lampę według pomysłu Łukasiewicza wykonał lwowski rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem lamp olejnych, Adam Bratkowski. Łukasiewicz nigdy nie opatentował swojego wynalazku.(PAP)
kyc/ par/