Podbeskidzka „Solidarność” upamiętniła w piątek w Rajczy na Żywiecczyźnie 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Kulminacją była msza św. w kościele parafialnym w intencji wolnej Polski – informuje Artur Kasprzykowski z podbeskidzkiej „S”.
W piątek wspominano także wydarzenie sprzed 40 lat. 13 grudnia 1981 r. ówczesny proboszcz Zbigniew Guszkiewicz na rajczańskim rynku poświęcił sztandar NSZZ „Solidarność”. „Ufundowali go przedstawiciele różnych komisji zakładowych w Rajczy. Data poświęcenia została wyznaczona na 13 grudnia. Uroczystość odbyła się pomimo wprowadzenia stanu wojennego” – powiedział w rozmowie z PAP Artur Kasprzykowski.
Msza św. odprawiona została w podziękowaniu za wolną Polskę i w intencji tych, którzy o nią walczyli, szczególnie podczas stanu wojennego.
W homilii biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel dziękował Bogu za czas przełomu i „pierwszej Solidarności”. „Dziękujemy za to, że pozwolił na ujawnienie tego, co w sercu, i umocnił tych, którzy szukali prawdy, z tęsknotą mówili o sprawiedliwości i pragnęli wolności. Oni pragnęli, aby do słów określających najważniejsze relacje międzyludzkie, a zwłaszcza społeczne, dodać nowe słowo: solidarność. By ono weszło na stałe do etyki społecznej” – mówił.
Ordynariusz bielsko-żywiecki zwrócił uwagę, że tego słowa uczą się ludzie także w innych językach, ponieważ doświadczają, iż przez ten ruch Solidarności i przyjęcie pewnego etosu, ludzkość zyskała nową umiejętność.
„Winniśmy naszą modlitwę tym, którzy ucierpieli, zostali skrzywdzeni, nosili lub noszą chorobę, będącą następstwem internowania. Modlimy się za wszystkie ofiary stanu wojennego, ale wspominamy też bohaterów tamtego czasu, często niewymienianych z imienia, zapomnianych. (…) Dla naszej Ojczyzny wypraszamy błogosławieństwo i bezpieczeństwo. Modlimy się o dobre sumienia Polaków, aby trudności i zagrożenia przeżywali według bożego prawa, w duchu solidarności, w gotowości przebaczenia i miłosierdzia. (…) Módlmy się za młode pokolenie, które zaczyna kształtować przyszłość Polski, by czynili to według ideałów najbardziej odpowiednich” – powiedział.
Po mszy św. w hali sportowej rajczańskiej szkoły odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed 40 lat. Artur Kasprzykowski powiedział, że wpisywała się ona w realizowany wspólnie m.in. przez śląskie kuratorium i podbeskidzką Solidarność, projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy”.
Pod jego auspicjami organizowane są m.in. prelekcje, konkursy, spotkania. Głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: europoseł Jadwiga Wiśniewska i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. „Projekt zostanie podsumowany na początku przyszłego roku” – dodał Kasprzykowski. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/