10 października o godz. 17 nastąpi ponowne otwarcie Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie. Wystawa będzie udostępniona w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie do końca lutego 2021 r.
Jak przypomniało Biuro Prasowe Królewskiego Ogrodu Światła, wystawa od końca 2013 r. jest jedną z największych atrakcji Warszawy poza letnim sezonem turystycznym.
"Wcześniej trudno było przyciągnąć tłumy w okresie jesienno-zimowym. Nam to się udało. Stworzyliśmy koncepcję świetlnej wystawy, której realizacja była wielkim wyzwaniem zarówno na poziomie projektowym, jaki produkcyjnym. Dzięki najnowocześniejszym technologiom ożywiliśmy historyczne elementy i teraz możemy pokazywać je odbiorcy w zupełnie nowym świetle" - powiedział kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Grzegorz Mazur, cytowany w przesłanej PAP informacji.
Przypomniał, że odwiedzających wilanowski park do Królewskiego Ogrodu Światła po zmroku prowadzi 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. "Na dziedzińcu czeka strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. W nim mogą spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe. Tuż obok nich można zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle" - napisano.
Zapowiedziano, że na początku grudnia "rozbłyśnie zupełnie kolejna część wystawy - Ogród Różany".
"Nowością będzie wyjątkowa Świetlna Karuzela. To przepiękna, zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu instalacja, mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami. To będzie idealne dopełnienie najnowszej edycji ogrodu. Została skonstruowana tak, aby rozświetlać przestrzeń nawet, gdy nie będzie się poruszała" - czytamy w przesłanej informacji. Jak dodano, "gdy ręcznie wprawi się ją w ruch, rozbłyśnie mocniej dzięki ponad 25 tys. ekologicznych diod eko-LED".
Zwrócono uwagę, że "cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona profesjonalnych energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki".
"Przygotowaliśmy również nowe, ekscytujące mappingi, które będą, jak zawsze, wyświetlane na fasadzie budynku pałacu. Mapping to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Jest wyświetlany na fasadzie pałacu i wykorzystuje jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, widzowie są świadkami wjazdu orszaku oraz pokazu tańców dworskich" - czytamy w informacji.
Organizatorzy wystawy podkreślili, że "z uwagi na pandemię Królewski Ogród Światła będzie działał zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego". "W trakcie godzin otwarcia wystawy nie będą działały kasy stacjonarne. Wejściówki będzie można kupić online albo w biletomatach" - napisano.
Wyjaśniono, że po wprowadzeniu w Warszawie tzw. żółtej strefy "w każdej godzinie na teren wystawy będzie mogło wejść maksymalnie 400 gości" i "będą oni wpuszczani w grupach po 100 osób co kwadrans".
Królewski Ogród Światła w Wilanowie jak dotąd odwiedziło łącznie już ponad milion gości.
Więcej informacji na stronie: https://www.wilanow-palac.pl/krolewski_ogrod_swiatla_1.html.
Za instalacje świetlne odpowiada Multidekor, a realizacją mappingów zajmuje się Pro4Media.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/