Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak jest gwarantem ukończenia budowy w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego – stwierdza w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 Tadeusz Musiał.
W piątek władze Poznania i regionu poinformowały, że to wielkopolski samorząd ma być odpowiedzialny za wybudowanie nowej siedziby muzeum upamiętniającego zwycięski zryw Wielkopolan.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podali podczas konferencji prasowej, że chcą wymienić się nadzorowanymi przez samorządy instytucjami: województwo objęłoby nadzór nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, pod które podlega muzeum powstania oraz nad Muzeum Archeologicznym, miasto przejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską.
Jak ocenił w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Tadeusz Musiał, przejęcie muzeum powstania przez samorząd regionu to dobry i logiczny pomysł.
"Od lat to marszałek województwa zajmuje się sprawami związanymi z upamiętnianiem powstania, dbaniem o pamięć o powstańcach wielkopolskich. Marek Woźniak jest tym, który zainicjował obchody powstania wielkopolskiego w Warszawie 28 grudnia, dzień po głównych uroczystościach w Poznaniu. Przejęcie przez niego nadzoru to gwarancja, że budowa muzeum zostanie zrealizowania" – powiedział PAP Musiał.
Władze Poznania informowały dotąd, że nie mają pieniędzy na samodzielną budowę muzeum powstania, które będzie kosztować, według obecnych szacunków, około 300 mln zł. Resort kultury zadeklarował, że wsparcie państwa może wynieść 60 proc. potrzebnych środków.
Dotąd wskazywaną datą otwarcia nowej siedziby muzeum powstania był grudzień 2025 r. Tadeusz Musiał podkreślił, że termin zakończenia inwestycji jest kwestią drugorzędną. "Zależy nam na tym, żeby to było dobrze wykonane. Mniej ważne, czy stanie się to pół roku później lub wcześniej od założonej wcześniej daty" - powiedział.
"Marszałek Woźniak ma ogromne doświadczenie w organizowaniu uroczystości obchodów powstania, organizowaniu spraw związanych z upamiętnianiem tego wydarzenia. Ma też chyba większe niż miasto możliwości zdobycia potrzebnych funduszy, współpracując z lokalnymi samorządami regionu oraz z ościennymi województwami, na terenie, których przebiegało powstanie" – dodał Musiał.
W rozmowie z PAP Marek Woźniak wyjaśnił, że ostateczną zgodę na zamianę instytucji muszą wyrazić radni województwa i miasta.
"O zmianach musimy poinformować ministra kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego. Muzeum ma być instytucją współprowadzoną przez ministra i samorząd - to daje ministrowi legitymację do współfinansowania. Potrzebna jest też decyzja sejmiku. Oczywiście nie będę czekał na zebranie wszystkich pieniędzy żeby rozpocząć proces inwestycyjny - zadeklarujemy po stronie budżetu tę brakującą kwotę i rozpiszemy ją na lata, wtedy będzie można rozpocząć wszystkie procesy inwestycyjne" - zapowiedział.
Woźniak liczy na to, że po przejęciu przez samorząd regionu nadzoru nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości uda się sprawnie dokończyć formalności związane z finansowaniem budowy nowej siedziby muzeum i rozpocząć faktyczne prace budowlane.
Decyzję samorządowców oraz fakt ogłoszenia inicjatywy wymiany instytucji podczas konferencji prasowej skrytykował szef poznańskich struktur PiS, poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.
"Jesteśmy zainteresowani szybką budową Muzeum Powstania Wielkopolskiego, historycznej dla Poznania i Wielkopolski inwestycji, nie zaś grą polityczno-medialną czy formalno-prawną wokół tej arcyważnej sprawy. Szkoda, że przez dyskusję z władzami Poznania w tej sprawie i brak decyzji straciliśmy kolejne miesiące" – napisał polityk w mediach społecznościowych.
Jak podkreślił, zasadniczą odpowiedzialność za budowę muzeum i większościowy wkład finansowy w wysokości 60 proc. zadeklarował polski rząd.
"Czekamy nie na kolejne konferencje prasowe, lecz na konkretne decyzje gwarantujące pozostałe finansowanie, po stronie czy to miasta, czy województwa. Jeśli finansowanie miałby zagwarantować samorząd województwa czekamy na pilne potwierdzenie tej deklaracji konkretnymi decyzjami, jednocześnie deklarując natychmiastowe rozmowy z ministerstwem kultury o utrzymaniu finansowania w nowym modelu realizacji inwestycji" – dodał wiceszef MSZ.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz