Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapalił w poniedziałek wieczorem w oknie domu arcybiskupów poznańskich „Światło Wolności”, upamiętniając ofiary komunistycznych represji.
Kampania "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności", organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej po raz dziewiąty, ma upamiętniać wszystkich, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.
W związku z rocznicę wprowadzenia stanu wojennego abp Gądecki przewodniczył w poniedziałek mszy w kościele Dominikanów w Poznaniu.
"Stan wojenny to ogrom bezprawia i krzywdy" – mówił w homilii. Podkreślił też, że przebaczenie nie zakłada zapomnienia. "Przebaczenie jest tym, co pozwala nam szukać sprawiedliwości bez popadania w błędne koło zemsty bądź też w niesprawiedliwość zapomnienia" – podkreślił.
Akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" – jak wyjaśnia IPN – nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan i papież Jan Paweł II. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/