Krzewienie kultury ochrony rodzinnych pamiątek i zachęcanie do dzielenia się tymi świadectwami historii to idea projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. W jego ramach 33 archiwa państwowe uruchamiają punkty konsultacyjne, w których można uzyskać fachową poradę na temat prowadzenia domowego archiwum.
"Wiadomo, że Archiwa Państwowe zostały powołane, by zajmować się tym co jest na co dzień gromadzone i produkowane w tzw. administracji państwowej. I naszym głównym zajęciem jest gromadzenie, opracowanie, upowszechnianie i opiekowanie się tym zasobem, który stanowi źródło wiedzy o przeszłości państwa polskiego" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
"Często jednak umyka nam aspekt, na który przy realizacji tego projektu chcieliśmy zwrócić uwagę, a mianowicie, że każdy w jakimś sensie tworzy historię albo jest jej uczestnikiem. I właśnie po to jest realizowany projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Możemy więc powiedzieć, że oprócz tych źródeł na co dzień gromadzonych przez Archiwa Państwowe istnieją również inne źródła nie mniej ważne, dotyczące historii naszego kraju. I w tych pamiątkach rodzinnych często gromadzonych przez pokolenia możemy powiedzieć, że naprawdę kryją się wielkie skarby, które na co dzień nie są w powszechnym obiegu naukowym" - mówił.
Jak zaznaczył, dlatego stwierdzili, że rocznica stulecia niepodległości to dobry moment, by tę historię z "domowych szuflad wyciągnąć" i pokazać szerszemu gronu użytkowników. "I taki jest główny cel tego programu. Oczywiście nie ograniczamy się tylko do okresu odzyskiwania niepodległości, zapraszamy wszystkich, którzy chcą się podzielić swoimi pamiątkami rodzinnymi. Program startuje 30 września we wszystkich 33 archiwach państwowych na terenie całego kraju. Tego dnia zapraszamy do ich siedzib, przygotowały wiele niespodzianek. Będzie się można dowiedzieć jak postępować ze zgromadzonymi w domu pamiątkami rodzinnymi, jak konserwować zachowane dokumenty czy zdjęcia, wszystko co zostało zgromadzone przez archiwistę rodzinnego. To też jest takie hasło przewodnie tego wydarzenia +Zostań rodzinnym archiwistą+" - wyjaśnił Pietrzyk.
"Projekt nie polega na tym, że Archiwa chcą pozyskiwać te źródła dotyczące historii rodzinnych, zabierać je właścicielom i umieszczać w zasobach. Zachęcamy, by dzielić się tymi źródłami. Zostaną one zeskanowane i umieszczone na portalu archiwarodzinne.gov.pl. Przez to wzbogacą naszą wiedzę o historii, natomiast nie ma obowiązku, by te dokumenty przekazywać do zasobu Archiwów Państwowych. We wszystkich archiwach 30 września znajdziecie państwo też nie tylko porady, ale eksperci, konserwatorzy będą pomagać w postępowaniu z tą dokumentacją. Wiem, że są przygotowane np. warsztaty, gdzie Archiwa oferują nawet materiały konserwatorskie. Towarzyszą im wystawy, pokazy archiwalnych dokumentów i prezentacje multimedialne" - zaakcentował naczelny dyrektor Archiwów.
Podczas konferencji zaprezentowano także portal archiwarodzinne.gov.pl. "To będzie szczególne miejsce dla archiwistów, zwłaszcza rodzinnych. To konkretna pomoc, którą eksperci archiwalni dzielą się z odbiorcami. Dzięki portalowi można uzyskać informacje jak zabezpieczyć domowe archiwum, jak je uporządkować, zorganizować i nimi zarządzać. Tu znajdą informacje np. jak tworzyć kolekcje w ramach archiwum rodzinnego, właściwie zabezpieczać dokumenty czy zdjęcia, jak je opisać, przygotować kopie cyfrowe. Są tu też informacje o samym projekcie i punktach konsultacyjnych na terenie całego kraju" - mówiła zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka.
Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski podziękował za zgłoszenie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej do konkursu realizowanego przez Ministerstwo Kultury. "Ten projekt zyskał najwyższą ocenę w naborze na rok 2019. Warto podkreślić, że jest on realizowany w ramach Programu Wieloletniego +Niepodległa+ na lata 2017-2022. Ja ze swojej strony deklaruję, że Biuro Programu będzie wspierało go promocyjnie i komunikacyjnie" - zaakcentował Kowalski.
Projekt został objęty patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy oraz patronatem honorowym wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/