Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II uruchomiło aplikację zawierającą Biblię Tysiąclecia z komentarzami do niedzielnych czytań i psalmów, w tym m.in. interpretację Ojców Kościoła oraz mapę miejsc w Ziemi Świętej. Jej celem jest promocja wiedzy na temat Pisma Świętego. Będzie ona nieustannie rozbudowywana.
W czasie czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zastępca moderatora "Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II" w archidiecezji lubelskiej ks. Marcin Zieliński zaprezentował nową aplikację "Dzieło Biblijne", której celem jest pomoc w refleksji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzująca badań biblijno-teologicznych.
Powiedział, że aplikacja zawiera Biblię Tysiąclecia (wyd. piąte z przypisami) oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem responsoryjnym. "Obejmują ona opis kontekstu konkretnych perykop, biblijne teksty paralelne, interpretację Ojców Kościoła, interpretację tekstu w nauczaniu Kościoła z odesłaniem do opracowań biblijnych, oraz artykuły" - wymieniał ks. Zieliński.
Powiedział, że w aplikacji można znaleźć analizę wybranych słów, a także przykładową homilię biblijną, oraz medytacje nad Słowem Bożym zgodnie z metodą Lectio divina oraz inspiracje tekstów.
Dodał, że zamieszczone są tam także zdjęcia różnych dzieł sztuki, które mogą stać się inspiracją. Wielu malarzy, zwłaszcza renesansowych, było świetnymi znawcami teologii i Pisma Świętego. Jako przykład wskazał Michała Anioła, który wymalował freski w Kaplicy Sykstyńskiej. "Widać to np. w scenie stworzenia świata. Większość osób koncentruje się na placu, tymczasem Bóg swoją ręką obejmuje młodą kobietę, która jest zobrazowaniem mądrości. Mądrość jest bowiem kluczem do zrozumienia stworzonego przez Boga świata i człowieka" - wyjaśnił biblista.
Powiedział, że aplikacja zawiera także mapę miejsc biblijnych opatrzonych krótkim komentarzem. "Mamy konkretne miasta w takich krajach jak Izrael czy Palestyna. Planujemy dodać także Grecję, Turcję, Włochy, tereny dzisiejszego Libanu, Syrii" - zapowiedział ks. Zieliński.
Wskazał, że aplikacja może być pomocą w medytacji indywidualnej i grupowej Słowa Bożego. "Ma być pomocą dla księży, katechetów i wszystkich ludzi do solidnej, naukowej refleksji nad Pismem Świętym" – powiedział ks. Marcin Zieliński, wiceprzewodniczący Dzieła Biblijnego św. Jana Pawła II i twórca aplikacji.
"Komentarze do kolejnych czytań ukazują się w rytmie tygodniowym i będzie systematycznie powiększane o księgi czytane w kolejnych latach" - zapowiedział biblista.
Aplikacja powstała z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Autorami tekstów są polscy bibliści oraz alumni seminariów duchownych. Praca nad aplikacją trwała pół roku.
Aplikacja jest dostępna gratis w Sklepie Play oraz App Store. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/