Podziemne trasy zabytkowych zabrzańskich kopalni Guido i Królowa Luiza oglądają od czwartku goście Dni w Diecezjach w woj. śląskim; do soboty może je zwiedzić ponad 2 tys. pielgrzymów. Ponad 1,1 tys. osób ma też obejrzeć Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Zabytkowe kopalnie węgla i srebra to jedne z największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.
Zabytkową kopalnię Guido, pokazującą na dwóch poziomach pracę w górnictwie węglowym w XIX i XX w., co roku odwiedza ponad 100 tys. gości z kraju i zagranicy. W adaptowanej od kilku lat dla turystów kopalni Luiza w czerwcu br. otwarto pierwszą z trzech planowanych do udostępnienia części – podziemny skansen.
Jak przekazał PAP Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego, którego częścią są obie zabrzańskie kopalnie, pokazanie uczestnikom Światowych Dni Młodzieży efektownych zabytków techniki to jeden z pomysłów na zaprezentowanie im kultury i atrakcji regionu. Zgodnie z planami Guido i Luizę między 21 a 23 lipca odwiedzi łącznie ponad 2 tys. pielgrzymów m.in. z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Anglii, Węgier, Francji, Burkina Faso, Dominikany, Słowacji i Rosji.
„To niesamowicie roztańczeni i rozśpiewani młodzi ludzie, mieliśmy już parę happeningów przed kopalnią” - powiedział PAP w czwartek Mitek. Wyjaśnił, że młodzież poznaje świat kopalni węgla kamiennego w kilkunastoosobowych grupach, słuchając przewodników kopalni mówiących m.in. po angielsku i niemiecku. Ponadto przygotowano tam specjalne skrypty w językach poszczególnych grup, którymi posiłkują się ich opiekunowie.
Najwięcej pielgrzymów odwiedza poziom 320 kopalni Guido oraz niedawno otwartą trasę podziemną w kopalni Królowa Luiza. Poziom 320 to główna część Guido z wytyczoną liczącą ponad 2 km trasą z autentycznym i działającym wyposażeniem kopalni. W ostatnich latach dodatkowo m.in. przebudowano tam kilka komór, tworząc strefę kultury, biznesu i rozrywki "K8" - z pubem i salami kinową, wystawową oraz koncertową.
W Królowej Luizie pielgrzymi zwiedzają podziemny skansen prezentujący górnictwo z lat 70. ub. wieku przy pomocy multimediów oraz działających maszyn górniczych: struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Częścią zwiedzania jest też przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik trasą poprowadzoną płytkimi przekopami kopalni Królowa Luiza.
Do zabrzańskich podziemi ściągają młodzi ludzie rozlokowani głównie w południowej części diecezji gliwickiej – na przeżycie górniczej szychty przyjadą pielgrzymi z parafii w Zabrzu, Gierałtowicach, Pyskowicach, Toszku, Knurowie, Kuźni Raciborskiej, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Górkach Śląskich, Poniszowicach, Sosnowcu i Żernicy.
Uczestnicy ŚDM ulokowani głównie w północnej części diecezji gliwickiej zwiedzają też Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Według informacji opiekującego się tym miejscem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w czwartek byli już tam młodzi goście m.in. z Nigerii, Panamy i Boliwii. Do soboty obiekt ma zwiedzić łącznie ok. 1,1 tys. pielgrzymów.
Prezentująca dawne wydobycie srebra tarnogórska kopalnia jest ważną częścią kompleksu ubiegającego się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Została udostępniona do zwiedzania w 1976 r. Od tego czasu zwiedziło ją ok. 2,5 mln turystów. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Kilka lat temu w budynku nadszybia uruchomiono multimedialne muzeum.
W czwartek, piątek i sobotę uczestnicy ŚDM uczestniczą w zajęciach przygotowanych przez poszczególne dekanaty. Prócz zwiedzania miast zakwaterowania czy regionalnych atrakcji turystycznych, część grup z terenu archidiecezji katowickiej udaje się np. do Muzeum Auschwitz czy na Jasną Górę. Pielgrzymi uczestniczą też np. w działaniach charytatywnych czy zajęciach sportowych (np. międzynarodowych meczach piłkarskich).
Ogółem do archidiecezji katowickiej na Dni w Diecezjach przybyło już 14 tys. pielgrzymów z 55 krajów - poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.
Kulminacyjnym punktem tamtejszych wydarzeń będzie spotkanie na lotnisku Muchowiec w Katowicach 23 lipca. Oprócz mszy św. zaplanowano tam widowisko „Góra Karmel – Eliasz prorok jak ogień”, a także koncert zespołów Colony House, Trzecia Godzina Dnia i Przyjaciele oraz amerykańskiego wokalisty Stevena Curtisa Chapmana. Wybór położonego w centrum Katowic lotniska na miejsce spotkania nie jest przypadkowy – w 1983 r. właśnie tam ze Ślązakami spotkał się papież Jan Paweł II.
W Częstochowie z udziałem ok. 3,5 tys. młodych ludzi z wielu krajów od środy trwa Międzynarodowe Forum Młodych - ewangelizacyjne spotkanie przygotowane przez Wspólnotę Emmanuel i Archidiecezję Częstochowską.
Pielgrzymi pozostaną w lokalnych parafiach do końca tygodnia, a następnie udadzą się do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym.(PAP)
mtb/ akp/ akw/