Od środy w ramach konkursu o nagrodę Sygnety Wydawnictwa IPN internauci mogą głosować na wybraną przez siebie książkę roku 2022. Na głosy czekają 63 tytuły, na które można głosować do 31 marca. „Sygnety” będą przyznawane w sześciu kategoriach.
"W ciągu ponad 20 ostatnich lat IPN wydał ponad cztery tysiące książek i jest liderem na rynku książek historycznych w Polsce. Sygnety Wydawnictwa IPN to nasza nowa inicjatywa. Chcemy uhonorować autorów najciekawszych książek wydanych przez IPN. Nagrody są przyznawane w sześciu kategoriach: monografii, książki naukowej, popularnonaukowej, wydawnictwa albumowego, pamiętnika/relacji lub wspomnienia, a także książki wybranej w głosowaniu internautów. Tymi nagrodami chcemy wyróżnić autorów zarówno z instytutu, jak i spoza niego" - powiedział PAP rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.
Oceny publikacji biorących udział w konkursie oraz wyboru laureatów dokona Kapituła nagrody powołana przez Prezesa IPN. Kapitule przewodniczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, a w jej skład wchodzą: prof. Grzegorz Kucharczyk. prof. Piotr Franaszek, prof. Jan Draus, dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dr Natalia Cichocka.
Laureata w kategorii "Najlepsza Książka Roku na podstawie głosowania Internautów" wyłoni głosowanie czytelników na platformie cyfrowej. Autor najwyżej ocenionej przez czytelników publikacji w danej kategorii konkursowej otrzyma możliwość wydania jej w języku obcym nakładem Wydawnictwa IPN.
"Pierwsza gala Sygnetów Wydawnictwa odbędzie się w dniu inauguracji Kongresu Pamięci Narodowej 13 kwietnia w Warszawie" - dodał rzecznik IPN. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/