Tłumy uczestniczą w pierwszym dniu pokazów 11. edycji. Bella Skyway Festival w Toruniu. Szacunki organizatorów wskazują, że instalacje świetlno-dźwiękowe może do niedzieli – tak jak rok temu – obejrzeć ok. 400 tys. widzów.
Sceną festiwalu jest od lat toruńska gotycka Starówka, która od 1997 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Artyści z wielu krajów świata prezentują na średniowiecznych budowlach nowoczesne projekcje świetlne.
"To wydarzenie jest markowym produktem naszego miasta. 11. edycja to potwierdza, tak jak olbrzymie zainteresowanie artystów, którzy przysłali 150 projektów. Ci artyści pochodzą z dwudziestu kilku krajów świata. Z tych projektów rada programowa wybrała 20 najciekawszych, najbardziej interesujących artystycznie" - podkreślił podczas otwarcia festiwalu prezydent Torunia Michał Zaleski.
Dodał, że w tym roku imprezie towarzyszą także koncerty w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.
"To nowość w ramach Bella Skyway Festivalu. Zaprośmy znajomych do Torunia, żeby mogli doświadczyć niepowtarzalnych wrażeń przez 6 najbliższych wieczorów" - apelował Zaleski.
Wśród tegorocznych atrakcji festiwalu są m.in. instalacja "Chinatown" przygotowana przez polskich artystów z Art4Media. "Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród Bonsai czy azjatycka strefa gastronomiczna sprawią, że na kilka dni Państwo Środka znajdzie się niemal w samym centrum Torunia" - wskazują organizatorzy.
"Devotion" to kolejna projekcja Polaków z Centrum Nauki Keplera - projekcja w formacie 360 stopni o powierzchni 280 m i 10 m wysokości. Swoje instalacje w Toruniu zaprezentują także Francuzi, Portugalczycy, Litwini, Finowie i Singapurczycy, którzy rozświetlą m.in. Krzywą Wieżę, most drogowy czy Fosę Zamkową.
"Jesteśmy zachwyceni instalacją +Chinatown+. Tworzy niesamowity klimat i zmienia zwykłą uliczkę w miejsce magiczne. Przyjechałem tutaj specjalnie z Warszawy z wnukami, bo wielu znajomych mówiło mi, że poprzednie edycje były znakomite" - powiedział Wiesław Koziołecki. Inne osoby zwracały uwagę na różnorodność projekcji i ich uzupełnianie się. Dodali, że duża atrakcją jest także towarzysząca niektórym instalacją muzyka grana na żywo.
Organizatorami Festiwalu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.(PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ mark/