W środę w Puławach odbyła się akcja „Zapal pamięć” dla uczczenia 220. rocznicy założenia przez księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego cmentarza rzymskokatolickiego we Włostowicach – powiedział PAP historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Puławy Zbigniew Kiełb.
Akcja została zorganizowana przez puławskie Muzeum Czartoryskich we współpracy z uczniami klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej, którzy posprzątali historyczną część włostowickiej nekropolii i zapalili znicze pamięci na najstarszych, często zapomnianych grobach oraz mogiłach osób zasłużonych dla Puław.
"Cmentarz założony przez księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego jest jedną ze starszych nekropolii w Polsce. W tym roku obchodzimy jubileusz jego powstania. Warto pamiętać, że obecnie na terenie tej nekropolii przetrwały do naszych czasów pozostałości cmentarzy ewangelickiego i prawosławnego. Najstarszy nagrobek ewangelicki pochodzi z 1797 r. a najstarszy prawosławny - z 1841 r. Tymi najstarszymi mogiłami dziś nie ma się kto opiekować, a starsze osoby, które dotąd to robiły, nie mają już sił. W związku z tym, pojawił się pomysł, aby ich wyręczyć przy udziale sztafety pokoleń. Dzięki temu młodzież uczy się, jak ważna jest pamięć o naszych poprzednikach oraz jak wiele niektórzy z nich zrobili dla miasta Puławy, a także naszego kraju" - powiedział PAP Kiełb.
Jak podkreślił, osoby spoczywające na cmentarzu włostowickim wywodzą się z wielu grup społecznych - leżą tam osoby związane z dworem ks. Czartoryskich m.in. architekci Franciszek Lombardin, Antoni Franciszek Mokein, Jan Kotelnicki; malarze Mikołaj Dunin Szpot, Grzegorz Dzik, Jan Ferdynand Kargier, Eliasz Jan, Henryk i Tomasz Hoffmanowie; ogrodnik Jakub Filip Savage; lekarz księżnej Izabeli Karol Khittel, Antoni Amborski - nauczyciel Szkoły we Włostowicach, założonej przez Izabelę Czartoryską, Franciszek Gniewkowski - pierwszy tłumacz pamiątek zebranych w Sybilli czy Jan Marcin Poltz lekarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na cmentarzu znajdują się też groby nauczycieli z Aleksandryjskiego Instytutu Wychowania Panien, powstańcy styczniowi, żołnierze I i II wojny światowej oraz podziemia niepodległościowego, pracownicy naukowi puławskiego Instytutu Rolniczego, członkowie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, dyrektorzy i nauczyciele rożnych szkół, społecznicy, ludzie kultury i sztuki, samorządowcy, urzędnicy.
Cmentarz rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem świętego Józefa we Włostowicach od 1986 roku zaliczany jest do obiektów zabytkowych. (PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ aszw/