Trzeba pokazywać patriotyzm, przywiązanie do biało-czerwonej. To wartość, która niesie dla nas dobrobyt, samostanowienie – mówił w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podczas regionalnych obchodów Dnia Flagi RP.
W tym dniu na Śląsku oddano też hołd powstańcom śląskim, w przeddzień 101. rocznicy wybuchu trzeciego powstania, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy. Rocznica tego wydarzenia będzie obchodzona w regionie również we wtorek, wraz z uroczystościami narodowego święta Konstytucji 3 maja.
Poniedziałkowe uroczystości Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęło uroczyste podniesienie flagi narodowej przy katowickim pomniku Józefa Piłsudskiego, w pobliżu historycznego gmachu Sejmu Śląskiego, gdzie mieszczą się urzędy marszałkowski i wojewódzki.
„To, co dzieje się od dwóch-trzech miesięcy na Ukrainie pokazuje, jak ważny jest patriotyzm w społecznościach lokalnych. Do tego gorąco zachęcamy jako urząd marszałkowski i urząd wojewódzki (…). Myślę, że trzeba pokazywać patriotyzm, przywiązanie do biało-czerwonej. To wartość, która niesie dla nas dobrobyt, samostanowienie” – powiedział dziennikarzom marszałek Chełstowski.
„Musimy też pamiętać o tych, którzy przelewali krew za naszą flagę na różnych frontach, w różnych okresach historii. Myślę, że ten szacunek jest bardzo ważny i cieszę się, że z roku na rok 2 maja jest coraz lepiej odbieranym świętem” – dodał marszałek.
Do manifestowania w Dniu Flagi patriotycznych postaw wezwał także wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.
„Bardzo zachęcamy do tego, żeby zamieszczać (w mediach społecznościowych – PAP) zdjęcia ze swoją piękną flagą. Przy swoich balkonach, mieszkaniach, blokach - po to, żeby pokazać, że jesteśmy patriotami, że jesteśmy Polakami. Dzisiaj to bardzo ważne, zwłaszcza w związku z tym, co dzieje się za wschodnią granicą” – podkreślił wicewojewoda.
W południe ceremonia podniesienia flagi państwowej odbyła się, w uroczystej oprawie, przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim – w czasie majowego weekendu ten popularny park jest miejscem obleganym przez spacerowiczów. Przed obeliskiem upamiętniającym powstańców przedstawiciele regionalnych władz złożyli wieńce i kwiaty. Rozdawano też polskie flagi; grała górnicza orkiestra, a śpiewał zespół „Śląsk”.
W ocenie marszałka Chełstowskiego, biało-czerwona flaga to symbol jednoczący Polaków - nie tylko w chwilach historycznych, ale również na co dzień.
„Ten symbol przypomina, że jesteśmy wspólnotą, mamy wspólne korzenie i wartości. To święto uświadamia nam, jak wielką wartością w naszym życiu jest wolność, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, wywołana rosyjską agresją na Ukrainę. Ta jedność, przywiązanie do narodowych barw i tradycji jest dziś nam wszystkim bardzo potrzebna. Świętujmy wspólnie na wiele sposobów, cieszmy się naszą suwerennością i bądźmy dumni z biało-czerwonych barw" – zachęca marszałek woj. śląskiego.
Ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce 2 maja. Jego główną rolą jest podkreślenie szacunku do flagi i polskich barw oraz popularyzowanie wiedzy o tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Uroczystości związane z Dniem Flagi i 101. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego odbyły się także w poniedziałek w Orzegowie – dzielnicy Rudy Śląskiej, gdzie 2 maja 1937 r., w obecności ówczesnego wojewody Michała Grażyńskiego, odsłonięto obelisk poświęcony powstańcom śląskim. Dwa lata później został zburzony przez Niemców, wśród mieszkańców przetrwała jednak pamięć o powstańcach.
„Podczas uroczystości uczciliśmy też dzisiejsze Święto Flagi RP. Mam nadzieję, że wszyscy z państwa spędzają ten dzień radośnie, w poczuciu dumy z bycia Polakami i wdzięczności dla naszych przodków - że dzięki ich poświęceniu możemy dziś swobodnie eksponować nasze symbole narodowe. Niestety, wiele osób nie ma dziś takiego szczęścia” – zauważył wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.
III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, po dwóch wcześniejszych zrywach zbrojnych z lat 1919 i 1920 oraz przegranym przez Polskę plebiscycie, który miał przesądzić o przynależności państwowej Górnego Śląska. Ostatecznie to właśnie III powstanie, na czele którego stanął Wojciech Korfanty, zdecydowało o korzystniejszym dla Polski podziale tych ziem między Polskę i Niemcy po I wojnie światowej.(PAP)
mab/ dki/