W Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie otworzono w czwartek wieczorem wystawę „Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli”, na której zaprezentowano prace malarskie wykonane na szkle przez artystów regionalnych związanych z Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
Na wystawie pokazano dzieła siedmiu twórców „nawiązujące do tradycyjnych motywów ludowych i sakralnych” – napisano w przygotowanym z tej okazji katalogu. Odwiedzający Instytut Polski mają okazję zobaczyć obrazy Mariana Buławy, Katarzyny Janik, Zdzisława Słoniny, Marty Walczak-Stasiowskiej, Rozalii Szypuły, Zbigniewa Micherdzińskiego oraz Krzysztofa Okonia.
„Każdy z tych twórców prezentuje swój styl i oryginalny sposób widzenia świata. Nasi goście zachwycają się między innymi pracami Krzysztofa Okonia, porównując je wręcz do twórczości Marca Chagalla” – powiedziała PAP Joanna Urbańska, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Prócz prac malarskich w Galerii Platan wystawiono dwie szopki świąteczne - kamienną i drewnianą. Autorem tej drugiej jest rzeźbiarz Józef Hulka, którego prace znajdują się w wielu muzeach regionalnych w Polsce.
„Pan Józef Hulka ma 96 lat i całe życie robił szopki. Charakterystyczne dla nich jest obecność wielu postaci” – powiedziała PAP Monika Kasperek-Zacny z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
Ponadto w sobotę Instytut Polski organizuje warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy będą wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe z papieru i opłatków. Warsztaty poprowadzą artyści ludowi z Żywiecczyzny.
Podczas wystawy miał również miejsce występ tradycyjnej kapeli góralskiej.
Było to kolejne wydarzenie poświęcone kulturze południowych regionów Polski. „Tak się składa, że najbliżej, pod względem geograficznym, mają do nas górale. Ale chętnie zaprezentujemy u nas również obyczaje, tradycje i sztukę innych regionów naszego kraju” – zaznaczyła Urbańska.
Wystawa została zorganizowana przez Instytut Polski w Budapeszcie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Jej kuratorem jest Zbigniew Micherdziński.
Wystawę można będzie oglądać do końca stycznia 2023 roku.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ ap/