W budynku kościoła ewangelickiego w Wejsunach na Mazurach utworzono Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej. Zbiory mają zostać udostępnione zwiedzającym od maja.
Założycielem nowego muzeum jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piszu. Zostało ono zarejestrowane i wpisane do wykazu muzeów Ministerstwa Kultury Narodowej i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie w zasobach tego muzeum znajduje się 12 drewnianych miniatur dawnych kościołów ewangelickich z powiatu piskiego, naczynia liturgiczne, śpiewniki, postylle, księgi rodów, a także wykonana z piaskowca, zabytkowa chrzcielnica z dawnego kościoła ewangelickiego w Ukcie.
Placówka będzie gromadzić i udostępniać zbiory obejmujące okres od 1525 r. do 1945 r., w tym elementy wyposażenia ewangelickich kościołów, kaplic i domów modlitwy, stare druki oraz historyczną literaturę związaną z tradycją i duchowością ewangelicką Mazurów.
Parafia przygotowuje do udostępnienia wystawę stałą, która ulokowana jest na emporach kościoła w Wejsunach w gminie Ruciane-Nida. Przygotowuje też wnioski o dotacje na przystosowanie pod działalność muzealną kościelnej wieży.
"Mam nadzieję, że już od maja będziemy mogli zaprosić do zwiedzania naszego muzeum" - powiedział PAP proboszcz piskiej parafii ewangelickiej ks. Marcin Pysz.
Jak przypomniał, gmina Ruciane-Nida była i jest wielokulturowa i wielowyznaniowa ze względu na obecność nie tylko katolików i ewangelików, ale też starowierców i innych wyznań.
"Z każdym z tych, którzy od nas odchodzą - Mazurów, ewangelików, jakaś historia ubywa. Staramy się więc zachować to, co najcenniejsze: pamięć, tradycję. A przy okazji też podkreślać, że ewangelicy byli i są obecni na terenie Mazur" - mówił proboszcz.
Muzeum w Wejsunach zamierza popularyzowanie wiedzę o dziedzictwie kulturowym i tradycji ewangelickiej Mazur, m.in. organizując spotkania i prelekcje dla uczniów szkół z regionu. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ dki/