Niewielki park, który upamiętni zniszczoną przez Niemców Wielką Synagogę w Oświęcimiu, zostanie otwarty 28 listopada. Prace przy jego tworzeniu rozpoczną się we wrześniu – powiedział w czwartek dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz.
Park powstanie w miejscu, na którym do II wojny stała największa w mieście świątynia. Teren należy do Centrum Żydowskiego i obecnie jest pusty. Kuncewicz powiedział, że powstanie tam m.in. instalacja z historycznymi zdjęciami synagogi oraz informacjami na jej temat, zostaną wytyczone alejki i staną ławki. Odsłonięty zostanie też oryginalny fragment posadzki, który przez dziesięciolecia był przysypany ziemią.
Dyrektor Centrum dodał, że wśród rosnących tam drzew zawieszona zostanie kopia żyrandola z Wielkiej Synagogi. Będzie to możliwe m.in. dzięki publicznej zbiórce pieniędzy, która zakończyła się sukcesem. Zgromadzono dzięki niej całą niezbędną kwotę.
Oryginał żyrandola został odnaleziony podczas prac archeologicznych, przeprowadzonych latem 2004 r. w miejscu, które zajmowała bóżnica. Niedawno został on poddany renowacji i umieszczony w należącej do Centrum synagodze Lomdej Misznajot. To jedyna bożnica, która ocalała z wojennej pożogi.
Tomasz Kuncewicz poinformował, że termin otwarcia parku nie jest przypadkowy. Stanie się to 80 lat po zniszczeniu synagogi przez Niemców. Rocznica przypada 29 listopada. W tym roku jest to piątek, więc otwarcie nastąpi dzień wcześniej.
Wielka Synagoga została wzniesiona na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu wcześniejszej bożnicy. Świątynię zniszczyli Niemcy podczas II wojny. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. została spalona, a w 1941 r. pogorzelisko zostało rozebrane.
Wielka Synagoga została wzniesiona na przełomie lat 60. i 70. XIX w., w miejscu wcześniejszej bożnicy. Świątynię zniszczyli Niemcy podczas II wojny. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. została spalona, a w 1941 r. pogorzelisko zostało rozebrane.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje centrum edukacyjne, muzeum i synagoga.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tys. miasta. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/