Wystawę edukacyjną, przybliżającą postać króla Alfonsa X Mądrego, władcy średniowiecznej Kastylii i Leonu, otworzy w czwartek Instytut Cervantesa w Krakowie. Za panowania tego monarchy język hiszpański (kastylijski) zaczął wypierać dotychczas panującą łacinę.
Czwartkowy wernisaż poprzedzi w środę spotkanie nt. dwóch Galicji – tej hiszpańskiej, i tej w Europie Środkowo-Wschodniej. Miejscem dyskusji będzie również krakowski Instytut Cervantesa.
Ekspozycja „Alfons X i Galicja” ma charakter edukacyjny. Jak podkreślają organizatorzy, król był jedną z kluczowych postaci kultury hiszpańskiego i europejskiego średniowiecza.
Zwiedzający zobaczą dokumenty, świadectwa archeologiczne, literackie i muzyczne. „Na szczególną uwagę zasługuje prezentowany na wystawie korpus maryjny – Cantigas de Santa Maraa, pieśni religijne ku czci Matki Boskiej napisane w czasach Alfonsa X Mądrego: wizualna i dźwiękowa podróż po średniowiecznej Galicji i Europie będąca jednocześnie świadectwem językowego dziedzictwa tego regionu i jego znaczenia w średniowiecznym świecie romańskim” – wyjaśniła Zofia Jakubowska-Pindel z krakowskiego Instytutu Cervantesa. W przestrzeniach wystawienniczych – po wczytaniu kodów QR – będzie można obejrzeć również projekcje audiowizualne oraz wywiady z ekspertami, którzy przybliżą rożne oblicza monarchy.
Alfons X Mądry (ur. 1221 w Toledo, zm. 1284 r. w Sewilli) był królem Kastylii i Leonu w latach 1252-1284. Uważany za jednego z najbardziej wykształconych królów swoich czasów, wspierał rozwój astronomii i prawa. Władca skupił wokół siebie kolegium uczonych żydowskich i arabskich, znane jako Szkoła Tłumaczy z Toledo (1135-1284) – zajmowali się przekładami dzieł filozofów z języka arabskiego na języki łaciński i kastylijski. Monarcha prowadził w Toledo obserwatorium astronomiczne. Nakazał również astronomom opracować „Tablice Alfonsyńskie” z opisem konstelacji i ruchów gwiazd.
Wystawa potrwa do 13 kwietnia. Wstęp na nią jest darmowy.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/