Gotycki krucyfiks z Kamienia Pomorskiego, ołtarz pasyjny z Wkryujścia i poliptyk świętojański ze Stargardu zostaną w przyszłym roku zaprezentowane w zmodernizowanej przestrzeni Muzeum Narodowego w Szczecinie. Będzie to część polsko-niemieckiej prezentacji obiektów kultury i sztuki Pomorza.
Wyremontowane wnętrza gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego w Szczecinie pomieszczą przede wszystkim wystawy stałe sztuki średniowiecznej i nowożytnej Pomorza Zachodniego. Eksponaty średniowieczne – obecnie przechowywane w magazynach – będzie można oglądać w holu muzeum i dwóch salach – w tym w okazałej sali świetlikowej.
"Znajdą się na niej rozmaite, bardzo znane obiekty z naszej kolekcji – a nasze zbiory średniowieczne to jedna z poważniejszych kolekcji w Polsce (…). Są wśród nich dzieła światowej klasy, które rozpalają historię sztuki od ponad stulecia, takie jak słynny krucyfiks z Kamienia Pomorskiego" – powiedział koordynator projektu "Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość" dr Rafał Makała. Wykonany ok. 1300 r., mierzący blisko 5 m krucyfiks - najcenniejsze dzieło sztuki średniowiecznej w muzeum - ma być głównym akcentem przestrzeni sali świetlikowej.
Muzealnik dodał, że na wystawie zaprezentowane zostaną także obiekty niekompletne, jak stargardzki poliptyk świętojański z II poł. XVI w., który "w pewien sposób odzyska swoją komplementarność". Jak zaznaczył, będzie też można zobaczyć liczne obiekty "znakomitej klasy, ale znacznie mniej znane", jak rzeźba przedstawiająca prawdopodobnie św. Małgorzatę z nieistniejącego kościoła pw. św. Gertrudy w Szczecinie.
Wśród ponad 80 eksponatów na wystawie średniowiecznej większość to obiekty sakralne powstałe od XII w. do lat 30. XVI w.: drewniane rzeźby, elementy wyposażenia i wystroju kościołów (dzwony z brązu, chrzcielnice, relikwiarze), a także przedmioty użytkowe – broń, monety i biżuteria.
Galeria sztuki średniowiecznej Pomorza Zachodniego ma być udostępniona w maju 2020 r. Na wrzesień zaplanowano natomiast otwarcie wystawy "Ukryte znaczenia. Sztuka XVI i XVII w. na Pomorzu".
"Obejmie ona wszystko to, co nie jest sztuką książęcą – a mamy tych zbiorów sporo i są one niezwykle ciekawe, ponieważ pokazują charakter Pomorza jako kraju, który jest pomiędzy - różnymi kulturami, ośrodkami artystycznymi; jest tyglem, w którym mieszają się rozmaite wpływy" – podkreślił Makała.
Wśród eksponatów pojawią się dzieła Davida Redtela i jego synów – w tym tryptyk z końca XVI w. z dawnego kościoła św. Mikołaja w Gryfinie, a także m.in. obrazy wzorowane na dziełach mistrzów niderlandzkich i flamandzkich (w tym Rubensa) oraz zabytki rzemiosła artystycznego: dzieła złotnicze, kafle piecowe, broń i witraże.
Na przełom 2020 i 2021 r. planowane jest otwarcie wystawy archeologicznej w Muzeum Tradycji Regionalnych. Będą się na nią składać zabytki odkryte na Pomorzu – od pochodzących z późnych okresów epoki lodowcowej po nowsze, z początków czasów nowożytnych. Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. 10-centymetrowego niedźwiadka z bursztynu z epoki kamienia, a także obiekty specyficzne dla Pomorza, jak urny domkowe.
W Pomorskim Muzeum Krajowym w Greifswaldzie w ramach projektu "Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość" powstanie natomiast ekspozycja dotycząca dziejów Pomorza w XX w., która odpowiadać będzie wystawie w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy.
"Chodzi o to, żebyśmy opowiadali o Pomorzu, jego kulturze, jego sztuce z dwóch różnych perspektyw. Nie chodzi o to, żeby były to perspektywy konkurencyjne albo zwalczające się, ale (...) uzupełniające się" – powiedział dr Makała.
Zwiedzanie wystaw – jak zapowiadają muzealnicy - będzie się odbywało z pomocą multimedialnej aplikacji. Wystawom towarzyszyć będą polsko-niemieckie katalogi, a także propozycje edukacyjne. Dla ekspozycji w obu partnerskich muzeach zostanie też stworzona wspólna prezentacja internetowa.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ agz/