Do drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim wrócił po konserwacji ołtarz boczny z XVIII w. dedykowany św. Annie – poinformowały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej ks. dr Szymon Tracz, cytowany w komunikacie, powiedział, że „poddana konserwacji nastawa powstała w latach 1730-1740 w stylu tzw. regencji”.
Parafia poinformowała, że w centralnej części ołtarza umieszczona jest rzeźbiona grupa postaci - św. Anna nauczająca Marię ze św. Joachimem. Po bokach znajdują się rzeźby aniołów grających na harfie i lutni, a w zwieńczeniu obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Jego częścią jest barokowe tabernakulum.
„Nastawa stanowi parę do wykonanego w tym samym czasie drugiego ołtarza bocznego - św. Jana Nepomucena. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim późnobarokowe piękno uzyskała architektoniczna struktura, gdzie pojawiła się ciemnoniebiesko-zielona marmoryzacja. Stanowi ona doskonałe tło dla wyzłoconych figur muzykujących aniołów flankujących aediculę, w której ukazano św. Annę z małą Marią oraz św. Joachima” – wyjaśnił ks. Tracz.
Prace, które zostały obecnie zakończone, trwały kilka miesięcy. Były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.
Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 r. Obecna świątynia została dobudowana do XVI-w. wieży w 1731 r. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 r kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, a później parafii w Hażlachu. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pad/