Powstanie Warszawskie

21.08.2018 aktualizacja 26.08.2018

63 Days of Extraordinary Courage 1944 - nowy projekt PWPW

01.08.2018 - 02.10.2018 Patrick Ney - Warsaw Uprising 63 Days 1944. Źródło: PWPW / Centrum Prasowe PAP Patrick Ney - Warsaw Uprising 63 Days 1944. Źródło: PWPW / Centrum Prasowe PAP

Edukacja cudzoziemców i zachęcenie ich do bliższego poznania historii Polski to główne założenia nowego projektu z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, który PWPW przygotowała we współpracy z brytyjskim filmowcem Patrickiem Neyem. Codziennie od 1 sierpnia do 2 października br. o godz. 17:00 pod hasztagami #63days, #63days1944, #63DaysofExtraordinaryCourage1944 w mediach społecznościowych będą się pojawiać krótkie filmy opisujące wybrane epizody walk powstańczych.

„63 Days of Extraordinary Courage 1944” to projekt w języku angielskim, dzięki któremu internauci na całym świecie będą mogli poznać losy Powstania Warszawskiego. Od 1 sierpnia do 2 października br. codziennie o godz. 17:00 (godzina „W”) czasu warszawskiego w mediach społecznościowych - na profilu Facebook i kanale YouTube Patricka Neya - będą pojawiać się krótkie jedno-, dwuminutowe filmy, w których Patrick Ney będzie opowiadał o wybranych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Warszawie tego konkretnego dnia w 1944 r.

„W czasie Powstania Warszawskiego budynek PWPW pełnił kluczową rolę, broniąc Niemcom dostępu do Starówki. Czujemy się szczególnie zobowiązani, by w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzić działania edukacyjne poświęcone powstaniu i powstańcom. W tym roku - także pod wpływem toczonej niedawno w światowych mediach dyskusji - zdecydowaliśmy się skoncentrować przede wszystkim na cudzoziemcach, którzy bardzo często niewiele wiedzą o naszej historii i bohaterstwie naszego narodu - mówi Maciej Biernat, prezes Zarządu PWPW. - Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy Patricka Neya. Ujęło nas to, jak wiele dobrego robi dla Polski oraz z jak fantastycznym odzewem na całym świecie spotykają się jego produkcje” - dodaje Biernat.

Patrick Ney jest brytyjskim filmowcem mieszkającym w Warszawie. Jego film o nowej ojczyźnie, którą została Polska, w ciągu dwóch lat został obejrzany ponad 33 mln razy. W swoich projektach porusza tematy honoru, poświęcenia i odwagi oraz zadaje pytania o to, jak dziś żyjemy. Ney zaczął odwiedzać Polskę w 2007 r. i od razu zakochał się w jej bogatej historii i romantycznej przeszłości. Jego profile w mediach społecznościowych obserwuje ponad 130 tys. osób.

„W tych okrutnych dniach sierpnia i września 1944 r. okolice Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych były miejscem, w którym koncentrowały się walki w coraz bardziej zniszczonej Warszawie. W tamtych dniach opór, który stawiali Niemcom bohaterscy obrońcy Reduty PWPW, był symbolem buntu i przeciwstawienia się okupantowi - mówi Patrick Ney. - Dziś PWPW robi wszystko, co w jej mocy, by upamiętniać przeszłość, dzielnych mężczyzn i kobiety, którzy walczyli w obronie Reduty PWPW, Warszawy i całej Polski. Jestem zaszczycony, że zostałem partnerem tego ekscytującego projektu” - podkreśla.

Dzięki prostej narracji i przekazie opartym na emocjach, jakie towarzyszyły powstańcom każdego dnia, filmy nie pozostawią odbiorców obojętnymi i możliwe, że skłonią ich do samodzielnego sięgnięcia do źródeł historycznych głębiej opisujących historię Powstania Warszawskiego i szerzej traktujących o historii Polski. 31 lipca br. zostanie wyemitowany odcinek specjalny, z którego będzie się można dowiedzieć więcej o projekcie.

Muzykę do filmów skomponował polski kompozytor Marek Iwaszkiewicz. Sześć wyjątkowych utworów poprowadzi widzów przez historię Powstania Warszawskiego. Każdy z nich jest nieodłącznym elementem kolejnego epizodu i odwzorowuje emocje, które są integralnym elementem każdej historii. Większość utworów Iwaszkiewicza jest publikowana w serwisie SoundCloud, gdzie osiągnęły już miliony odtworzeń.

„Ten projekt jest dla mnie naprawdę wyjątkowy. W każdej mojej kompozycji starałem się zawrzeć pierwiastek polskości. Praca nad muzyką do serii była dla mnie dość emocjonalnym doświadczeniem - mówi Iwaszkiewicz. - Mam nadzieję, że również dzięki mojej pracy słuchacze będą w stanie poczuć mocniejszą więź z opisanymi przez nas historiami” - dodaje.

Projekt „63 Days of Extraordinary Courage 1944” będzie miał dedykowaną stronę internetową www.63days1944.com, kanał YT i profil na Instagramie. Filmy będą publikowane przez Patricka Neya i udostępniane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Źródło: PWPW / Centrum Prasowe PAP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL