Uczniowie z Kujawsko-pomorskiego, Lubuskiego, Małopolskiego, Świętokrzyskiego i Wielkopolskiego już rozpoczęli dwutygodniowe ferie. Kolejne województwa szykują się do wypoczynku. Dla wszystkich oddziały Instytutu Pamięci Narodowej przygotowały różnorodne propozycje. Przebojem tegorocznych ferii może stać się najnowsza planszowa gra edukacyjna „ZnajZnak”.
W pierwszym tygodniu ferii starsi uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów w Wielkopolsce będą mieli okazję zagrać w najnowszą planszową grę edukacyjną Instytutu „ZnajZnak”. Turniej odbędzie się 17 stycznia o godzinie 11.00 w siedzibie poznańskiego IPN przy ulicy Rolnej 45a. Turnieje „ZnajZnak” odbędą się także w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Poznański IPN zaprasza młodzież również na spotkanie poświęcone Czerwcowi 1956. Uczniowie obejrzą fragmenty filmów, poznają bogatą dokumentację fotograficzną. Przewodnikiem po wydarzeniach sprzed ponad półwiecza będzie uczestnik poznańskiego protestu.
Uczniowie starsi – ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – z Łodzi będę mieli okazję zwiedzić archiwum IPN, poznać jego zadania i zasób. Szczególne zainteresowanie młodych ludzi powinny wzbudzić zajęcia warsztatowe „Jarocin pod okiem bezpieki”, czyli jak SB szpiegowała i węszyła na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i zatrzymała Krzysztofa Skibę.
Już od 14 stycznia, pierwszego poniedziałku ferii, przygotowująca się do matury młodzież z Małopolski bierze udział w skróconym kursie historii najnowszej, połączonym z prezentacją filmów dokumentalnych. Wykłady – obejmujące okres od 1918 do 1990 roku – odbywają się przez pięć dni w krakowskim kinie Paradox. Również lubuscy maturzyści maja okazję do powtórki materiału z historii. Zajęcia dla nich przygotowało oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Szczecinie, a zajęcia odbywać się będą w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim.
Delegatura IPN w Bydgoszczy przygotowała na czas zimowych ferii między innymi quiz historyczny poświęcony historii Polski XX wieku i turniej gier planszowych. Odbędzie się w dwóch styczniowych terminach w Bydgoszczy.
Ferie dla dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego rozpoczną się 19 stycznia. Czeka na nich bardzo bogata oferta przygotowana przez białostocki oddział IPN; prelekcje, pokazy filmowe, turnieje gier edukacyjnych. 24 stycznia na Przystanku Historia białostockiego IPN będzie okazja, by zagrać w gry planszowe, a przy okazji przypomnieć sobie najnowszą historię Polski. Dzień później w tym samym miejscu pokazany zostanie film o rodzinie Ulmów, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy w czasie wojny oddali życie ratując Żydów. Słynna „Kolejka” będzie ilustracją do spotkania 22 stycznia w Łomży w Liceum Katolickim, poświęconego gospodarce w PRL. Ta sama propozycja zostanie przedstawiona uczniom Bielska Podlaskiego, Suwałk i Ełku.
Od 26 stycznia wypoczywać będą uczniowie z Zachodniopomorskiego. Dla najstarszych z nich, tegorocznych maturzystów, oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Szczecinie przygotowało powtórkę materiału z historii najnowszej. Zajęcia odbywać się będą w kilku grupach w siedzibie IPN w Szczecinie. Również koszalińska delegatura IPN przygotowała dla maturzystów z tego miasta powtórkowe zajęcia z historii XX wieku. Trwać będą od 28 stycznia do 8 lutego. A rekrutacja – decyduje kolejność zgłoszeń – już się rozpoczęła.
Najdłużej – do 9 lutego – czekać muszą na ferie uczniowie podkarpackiego, pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i śląskiego. Cykl lekcji muzealnych zatytułowany „Na nasze jutro musimy patrzeć przez nasze wczoraj” to propozycja katowickiego IPN i Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gości oprowadzą górnicy – uczestnicy wydarzeń z grudnia 1981 roku.
Jak co roku, pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Rzeszowie poprowadzą zajęcia dla uczestników zimowiska „Caritas” diecezji rzeszowskiej w Myczkowcach. Oprócz tego – jak prawie wszędzie – konkurs gier planszowych, warsztaty historyczno-medialne i projekcje filmów historycznych.
Od pewnego czasu specjalnością edukacyjną IPN stały się gry planszowe. „Awans”, „303”, a zwłaszcza „Kolejka” biły i nadal biją rekordy popularności. Wiele wskazuje na to, że w ich ślady pójdzie najnowsza propozycja – „ZnajZnak”. 25 stycznia w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki od godziny 11.00 do 13.00 odbędzie się promocja tej gry.
Uczniowie starsi – ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – z Łodzi będę mieli okazję zwiedzić archiwum IPN, poznać jego zadania i zasób. Szczególne zainteresowanie młodych ludzi powinny wzbudzić zajęcia warsztatowe „Jarocin pod okiem bezpieki”, czyli jak SB szpiegowała i węszyła na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i zatrzymała Krzysztofa Skibę.
Filmy historyczne poprzedzone prelekcją historyka z IPN oraz warsztaty dla maturzystów proponuje lubelski IPN. Młodzi ludzie będą mogli obejrzeć następujące obrazy „Inka 1946”, „My cichociemni. Głos żyjących”, „Obywatel Poeta. O Zbigniewie Herbercie” i „Bezpieka. Pretorianie komunizmu”. Przez cały czas ferii prowadzone będą dla maturzystów zajęcia powtórkowe z historii.
„ZnajZnak” i inne gry planszowe przygotowane przez IPN będą główną atrakcją propozycji przygotowanej przez gdański oddział IPN. Od 19 do 22 lutego w sali edukacyjnej tamtejszego IPN odbędą się zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem gier planszowych. Od 11 do 15 i 18 lutego – po wcześniejszej rezerwacji – prowadzone będą zajęcia edukacyjne przy plenerowej wystawie „Gdy naród do strajku wyruszył bez broni… Grudzień 1970 w Gdańsku”.
Warszawski oddział IPN – ferie od 26 stycznia do 10 lutego – zaprasza w podróż od starożytności do współczesności, czyli „Zawsze marzyłem, by być Napoleonem”. W ciągu czterech godzin dzieci ze szkół podstawowych wykonają model obozu rzymskiego, zaprojektują stroje średniowieczne, zrobią plan wyprawy Napoleona, przedstawią niemy film. Przekonają się, że historia z nudą nie ma nic wspólnego. Warszawscy maturzyści również będą mieli okazję do powtórki materiału pod opieką wybitnych historyków z IPN. Zajęcia zorganizowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN poprowadzą m.in Jerzy Eisler, Antoni Dudek, Jan Żaryn, Andrzej Zawistowski, Filip Musiał i Paweł Sasanka. Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki zaprasza na zajęcia na Marszałkowską 21/25 od 28 stycznia do 8 lutego od godziny 11.00 do 14.30.
Od pewnego czasu specjalnością edukacyjną IPN stały się gry planszowe. „Awans”, „303”, a zwłaszcza „Kolejka” biły i nadal biją rekordy popularności. Wiele wskazuje na to, że w ich ślady pójdzie najnowsza propozycja – „ZnajZnak”. 25 stycznia w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki od godziny 11.00 do 13.00 odbędzie się promocja tej gry. Będzie mini turniej, a wylosowana grupa uczestników otrzyma w prezencie najnowszą grę.
(IPN)