Siekierki, Ochota, Sielce, Saska Kępa czy Rembertów to tylko niektóre ze stołecznych dzielnic, których historię i nieznane zakątki będą mieli szansę poznać uczestnicy II Dzielnicowego Dyżuru Varsavianistycznego, który rozpoczyna się w niedzielę.
"Pomysł cyklu zrodził się z obserwacji, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się wszelkie spacery po Warszawie. Widzimy, jak bardzo mieszkańcy chcą poznawać jej historię. A że jest lato, nie ma sensu siedzieć w murach i patrzeć na zdjęcia, pomyśleliśmy więc, że lepiej jest pójść w teren. Podczas spacerów często spotykamy się z mieszkańcami dzielnic, którzy pamiętają, jak wyglądały 30 czy 50 lat temu i chętnie o tym opowiadają. Specjalnie dla nas udostępniają też zakątki na co dzień zamknięte dla zwiedzających" - opowiadała PAP pomysłodawczyni inicjatywy Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią.
Cykl zainaugurowano w zeszłym roku i cieszył się dużą popularnością, wzięło w nim udział blisko 900 osób. "W wakacje zawsze mniej się dzieje i ludzie są spragnieni ciekawych propozycji, szczególnie na świeżym powietrzu. Na spotkania przychodzą zarówno osoby urodzone w Warszawie, mieszkańcy danych dzielnic, jak i +nowi+ warszawiacy. Zarówno jedni, jak i drudzy mają szansę poznać historie zakątków, których dotąd nie znali i przechodzili obok obojętnie. Chcieliśmy też pokazać inne oblicze dzielnic uważanych za mniej interesujące czy peryferyjne. A okazuje się, że często mają naprawdę ciekawe zakątki" - mówiła Sochacka.
Cykl zainaugurowano w zeszłym roku i cieszył się dużą popularnością, wzięło w nim udział blisko 900 osób.
Jednym z celów spacerów będą Siekierki – dzielnica, której niemal do końca XX w. udało się zachować wiejski charakter. Podczas wycieczki ulicami Gościniec, Nadrzeczną, Siekierkowską, Kątną i Polską uczestnicy poznają historię Siekierek, którą przybliżą m.in. mieszkańcy oraz fotografie z lat 30. Na zakończenie wycieczki zaplanowano wspólne odśpiewanie jednej z tradycyjnych, czerniakowskich piosenek.
Nazwa dzielnicy Ochota pochodzić ma od karczmy o tej samej nazwie, która znajdowała się prawdopodobnie przy obecnej ul. Kaliskiej 1. Wycieczka po niej będzie biegła zakątkami kolonii Staszica i Lubeckiego oraz niezrealizowanej dzielnicy im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Sielce znalazły się w granicach miasta w 1916 r. Wcześniej stanowiły popularny cel podmiejskich wypraw warszawiaków. Pomimo wielu zmian urbanistycznych do dzisiaj przetrwało tam wiele z dawnej zabudowy. Osią spaceru będzie historia folwarku sieleckiego, zabudowy willowej oraz budownictwa spółdzielczego i fabrycznego.
Saska Kępa, dawniej wyspa na Wiśle, obecnie jest oazą zieleni i miejscem ożywionego życia towarzyskiego. Przyciąga również architekturą awangardowych projektantów takich jak Bohdan Lachert i Józef Szanajca, małżonkowie Brukalscy czy Lucjan Korngold. Klimat dzielnicy tworzą wille z zielonymi ogrodami, liczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw.
Po stolicy i okolicach oprowadzą zarówno profesjonalni przewodnicy, jak i pasjonaci danych rejonów. Harmonogram spacerów został rozplanowany na 2 miesiące.
Rembertów niegdyś był miastem garnizonowym związanym z wojskiem od czasów carskich. Wycieczka po nim odbędzie się pod hasłem "Rembertów – Kolebka Orła Białego". Na jej trasie znajdzie się zabytkowa część Akademii Obrony Narodowej, spadkobierczyni Szkoły Rycerskiej - strzelnica tunelowa, kościół garnizonowy, Hotel Oficerski, Willa "Olbrychtówka", koszary carskie, stajnie, kasyno czy Park Militarny z zabytkowym sprzętem wojskowym.
Po Warszawie i okolicach oprowadzą zarówno profesjonalni przewodnicy, jak i pasjonaci danych rejonów. Harmonogram spacerów rozpoczynających się 13 lipca został rozplanowany na dwa miesiące. W kolejne niedziele będzie można pospacerować po Włochach, Siekierkach, Starym Żoliborzu, Ochocie, Sielcach, Saskiej Kępie, Rembertowie, Otwocku, Ursusie i Ursynowie.
W większości będą to wycieczki piesze, z siodełka roweru będzie można jedynie zwiedzić Otwock i Ursynów, gdzie do obejrzenia są miejsca bardziej oddalone od siebie. Wycieczki są zaplanowane na dwie-trzy godziny. Na spacery nie ma zapisów, może w nich wziąć udział każdy, kto o podanej godzinie pojawi się w wyznaczonym miejscu. Ich lista i bliższe szczegóły są dostępne na stronie DSH. (PAP)
akn/ dym/