W czwartek, 25 lutego, w godz. 9.30–16.20 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia (ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie) Instytut Pamięci Narodowej organizuje konferencję naukową „Procesy polityczne lat 40. i 50. – zbrodnie w świetle prawa”.
Podczas sesji referenci omówią zjawisko politycznych procesów pokazowych odbywających się w Polsce w okresie 1945-56. Procesy te nie miały nic wspólnego z praworządnością, gdyż w istocie były spektaklami politycznymi organizowanymi na użytek propagandy oraz instrumentem sowietyzacji kraju. Stanowiły one jeden z ważniejszych instrumentów rozprawiania się komunistów z polskim podziemiem niepodległościowym (środowiskami AK, NSZ, działaczami Polskiego Państwa Podziemnego), niezależnymi środowiskami politycznymi (Obozu Narodowego, chadecji, socjalistów i ludowców), oraz całymi grupami społecznymi, jak ziemiaństwo i prywatna przedsiębiorczość.
Konferencja jest realizowana w ramach centralnego projektu badawczego „Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944–1956”.
Szczegółowe informacje: dr Wojciech Muszyński - tel. 22 860 70 35, wojciech.muszynski@ipn.gov.pl
Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej