Konkursy, prelekcje oraz edukacyjne gry historyczne proponuje oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie młodzieży wypoczywającej podczas wakacji na Podkarpaciu - poinformowała we wtorek Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego IPN.
"Podobnie jak w poprzednich latach prowadzone będą zajęcia edukacyjne podczas kolejnych turnusów kolonii w ośrodku +Caritas+ diecezji rzeszowskiej w Myczkowcach w Bieszczadach. W czasie tegorocznych wakacji tematyka zajęć związana będzie z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą akcji +Burza+. Spotkania kończą konkursy plastyczne" - powiedziała Waksmundzka-Szarek.
Dla kolonistów i uczestników półkolonii w Rzeszowie IPN może przygotować m.in. projekcje filmów historycznych, prelekcje oraz gry terenowe, które pozwolą poznać różne epizody z najnowszej historii miasta.
Podkreśliła, że "tego typu zajęcia, także o innej tematyce, mogą być prowadzone również w innych placówkach regionu". "Nasi historycy mogą przybliżyć zainteresowanym m.in. dzieje Powstania Warszawskiego, historie Żołnierzy Wyklętych, opowiedzieć o losach dzieci podczas II wojny światowej, zbrodni i kłamstwie katyńskim, czy historii herbu i flagi Polski" - dodała.
Zaznaczyła, że organizatorzy letniego wypoczynku zainteresowani przeprowadzeniem zajęć przez pracownika IPN powinni skontaktować się z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie – tel. 17/ 86 06 026.
Z kolei dla kolonistów i uczestników półkolonii w Rzeszowie IPN może przygotować m.in. projekcje filmów historycznych, prelekcje oraz gry terenowe, które pozwolą poznać różne epizody z najnowszej historii miasta.
"Możemy zaproponować również wspólny spacer po Rzeszowie, podczas którego opowiemy o miejscach, które odegrały szczególną rolę w najnowszych dziejach miasta lub zorganizować rozgrywki w edukacyjnych grach planszowych" - dodała Waksmundzka-Szarek.
"Wakacje z IPN" rzeszowski oddział Instytutu organizuje od ośmiu lat. Co roku bierze w nich udział ponad 1,5 tys. wypoczywających w regionie.(PAP)
kyc/ abe/