01.07.2020–31.08.2020
Chcąc uczcić pamięć o narodzinach w Polsce wielkiego ruchu oporu społecznego przeciwko komunizmowi, a także przekazać wszystkim wiedzę o nim, Instytut Pamięci Narodowej stworzył dwujęzyczną wystawę plenerową „Tu rodziła się +Solidarność+”, która prezentowana będzie w 53 miejscach w całej Polsce od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r.
Miejscowości, w których 1 lipca 2020 r. oddziały IPN otworzyły wystawę z cyklu „TU rodziła się +Solidarność+”
Bydgoszcz – ul. Jagiellońska 3, przed Urzędem Wojewódzkim (Delegatura IPN w Bydgoszczy)
Duszniki – Park Zdrojowy (IPN Wrocław)
Końskie – Park Miejski w Końskich (Delegatura IPN w Kielcach)
Koszalin – Rynek Staromiejski (IPN Szczecin)
Mielec – pl. Armii Krajowej (IPN Rzeszów)
Olsztyn – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9, przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim (Delegatura IPN w Olsztynie)
Opole – Rynek (naprzeciwko Ratusza) (Delegatura IPN w Opolu)
Ostrołęka – ul. gen. Fieldorfa Nila, przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskiego Państwa (pomnik AK) (Delegatura IPN w Olsztynie)
Ostrów Wlkp. – Rynek (IPN Łódź)
Poznań – pl. A. Mickiewicza (IPN Poznań)
Radom – ul. Żeromskiego 53, plac Corazziego (przed budynkiem, w którym mieści się Delegatura) (Delegatura IPN w Radomiu)
Suwałki – Plac im. Marii Konopnickiej (IPN Białystok)
Świdnik – Plac Konstytucji 3 Maja (IPN Lublin)
Tarnowskie Góry – Rynek (IPN Katowice)
Tarnów – Rynek (IPN Kraków)
Tczew – Bulwar Nadwiślański (IPN Gdańsk)
Warszawa-Ursus – ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 34, plac przed kościołem św. Józefa Oblubieńca NMP (IPN Warszawa)
Kolejne miejsca prezentacji wystaw, które otwarte zostaną 21 lipca i 14 sierpnia, stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na finisażu w Warszawie.
Jak wygląda wystawa?
Ekspozycja została podzielona na trzy części: ogólnopolską, regionalną i lokalną. Zależnie od miejsca jej prezentacji będą pokazywane odpowiednie warianty. Każda plansza wystawy stanowi odrębny plakat nawiązujący do plakatów, transparentów z okresu strajków.
Źródło: IPN