Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powierzył obowiązki dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr. Adamowi Pleskaczyńskiemu - poinformował we wtorek IPN.
O zmianie na stanowisku dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN poinformował we wtorkowym komunikacie. "Z dniem 1 sierpnia 2023 r. dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, powierzył obowiązki dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr. Adamowi Pleskaczyńskiemu. Adam Hlebowicz, dotychczasowy dyrektor pionu edukacji, pozostaje w strukturach Instytutu Pamięci Narodowej" - czytamy.
Jak przekazał IPN, Pleskaczyński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "W styczniu 2016 r. w Instytucie Historii UAM obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. +Bezpowrotne straty osobowe Armii Czerwonej w walkach o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku+ (promotor prof. Jakub Wojtkowiak). Praca otrzymała również wyróżnienie w XIII edycji konkursu +Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską+. Inicjator i główny wykonawca interdyscyplinarnego projektu badawczego sfinansowanego w latach 2013–2017 przez Narodowe Centrum Nauki, którego rezultatem było wydanie książki +Podróże nieodkryte. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889–1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego+. Publikacja została uznana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą książkę akademicką 2017 roku i otrzymała główną nagrodę na 22 Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej" - podał.
W komunikacie podkreślono, że od grudnia 2018 r. do lipca 2023 r. Pleskaczyński był zatrudniony w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych w poznańskim oddziale IPN i "przez ten czas opracował pięć książek". "Poza działalnością naukową Adam Pleskaczyński zajmuje się również popularyzowaniem historii. Jest m.in. autorem i współautorem szeregu książek poświęconych historii Poznania i Wielkopolski, z których większość weszła do kanonu lektur obowiązkowych dla kandydatów na poznańskich przewodników turystycznych, oraz ponad stu artykułów popularnonaukowych drukowanych w prasie ogólnopolskiej i regionalnej" - napisano.
Dodano, że Pleskaczyński "od lat współpracuje z muzeami, tworząc ekspozycje stałe we współpracy ze środowiskiem artystycznym, projektowym i historycznym oraz w zakresie konsultacji merytorycznych". "Pełnił m.in. funkcję kuratora ekspozycji stałej Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (Brama Poznania), opracowywał analizy i doradzał Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, a od 2023 r. sprawuje funkcję członka Rady Konsultacyjno-doradczej portalu Hekatomba Polska przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest także autorem wielu wystaw plenerowych" - zaznaczono. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ dki/