Ruszył program edukacyjny „Auschwitz Legacy Fellowship”, który obejmuje roczne stypendia dla nauczycieli szkół średnich ze Stanów Zjednoczonych. Realizują go m.in. amerykańska Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i Muzeum Auschwitz – podało we wtorek muzeum.
Muzeum poinformowało, że inauguracja programu zbiegła się z przypadającą 27 stycznia 77. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu przez Armię Czerwoną. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
„Od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau minęło już 77 lat i trzy pokolenia. Młodzi ludzie nic o tym nie wiedzą. A jeżeli ludzie nic nie wiedzą o nazistach, komorach gazowych i horrorze, to takie zbrodnie mogą się powtórzyć” – mówił podczas obchodów rocznicowych prezes Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation (ABMF) Ronald Lauder.
Dostrzegając potrzebę przybliżenia wiedzy o Auschwitz amerykańskim uczniom szkół średnich, fundacja uruchomiła inicjatywę edukacyjną „Auschwitz Legacy Fellowship”. Jej ideą pokazanie tamtejszym nauczycielom Miejsca Pamięci, by po powrocie do Stanów Zjednoczonych przekazali uczniom wiedzę o historii obozu i Zagładzie.
Dyrektor wykonawczy ABMF Maria Zalewska poinformowała, że w najbliższych pięciu latach fundacja zaprosi 500 nauczycieli szkół średnich z wszystkich stanów. W 2022 r. będzie ich w sumie 32. Są to osoby z Kolorado, Kansas, Missouri, Michigan i Utah, a także edukatorzy zajmujący się tematyką Holokaustu z różnych instytucji.
Wizyta uczestników programu w Polsce trwa tydzień. W tym czasie odwiedzą Warszawę, Kraków i Muzeum Auschwitz. "Zdobędą narzędzia i poznają język niezbędny do nauczania tego trudnego materiału w swoich klasach. Po powrocie otrzymają pakiet edukacyjny, który pomoże im dzielić się wiedzą z uczniami. Będzie on obejmował film dokumentalny, scenariusze lekcji oraz dostęp do zdalnego zwiedzania online z przewodnikiem po terenie byłego obozu” – wskazała Zalewska.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński witając pierwszych stypendystów podkreślił, że misja, której się podjęli, jest bardzo ważna. „Lekcje o Auschwitz, które poprowadzicie dla swoich uczniów, mogą i zmienią postrzeganie przez nich świata, w którym żyją” – zaznaczył.
Partnerami fundacji oraz muzeum w realizacji projektu są: Zjednoczona Federacja Żydowska Utah, Midwest Center for Holocaust Education działające w Kansas i Missouri, Muzeum Mizel z Kolorado oraz Centrum Holokaustu Zekelmana z Michigan.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je pond 563 tys. osób, rok wcześniej 502 tys., a przed pandemią, w 2019 r. - 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/