Zarekomendowałem uczelniom, aby wnioski o jednorazową zapomogę, składane przez studentów można uzasadnić obecnymi, nadzwyczajnymi okolicznościami, związanymi z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego – poinformował w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Na stronie resortu nauki w czwartek po południu opublikowano film, w którym szef MNiSW Jarosław Gowin zwrócił się do studentów.
"Wiem, że wielu z was znalazło się w trudnej sytuacji. Na skutek kryzysu wywołanego przez koronawirusa zostaliście pozbawieni pracy i zarobków, np. w restauracjach, kinach i wielu innych firmach. Dlatego, po pierwsze, jako minister nauki zarekomendowałem uczelniom, abyście wasze wnioski o jednorazową zapomogę mogli uzasadnić obecnymi, nadzwyczajnymi okolicznościami" - mówi Gowin.
Drugą formą wsparcia żaków - o której przypomniał szef resortu nauki - jest jednorazowe świadczenie w wysokości ok. 2 tys. zł brutto z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło, o które będzie mógł ubiegać się pracodawca w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Pakiet pomocowy dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa został przedstawiony w środę po Radzie Gabinetowej. Po posiedzeniu Rady premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pięć filarów pakietu tworzy: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.
Szef resortu nauki zapowiedział w czwartkowym wystąpieniu wideo, że na bieżąco będzie informował o kolejnych rozwiązaniach, które pomogą studentom przejść - jak to określił - przez ten trudny okres.
Jednym z najczęściej zgłaszanym przez studentów problemów, był w obliczu utrudnienia dostępu do uczelni, brak możliwości przedłużenia ważności legitymacji. W ubiegłym tygodniu Gowin podpisał rozporządzenie, dzięki któremu ważność legitymacji studenckich i doktoranckich została automatycznie wydłużona do 31 maja, bez konieczności osobistego stawiania się w sekretariacie.
W ubiegłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach w terminie od 12 do 25 marca. Zaznaczył, że nie oznacza to zamknięcia uczelni - zajęcia mogą odbywać się on-line.(PAP)
autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ agt/