Do 16 grudnia b.r. można przesyłać zgłoszenia udziału w projekcie „Kamienie pamięci – historie żołnierzy wyklętych" organizowanego przez IPN.
Projekt ma na celu upamiętnienie losów i czynów członków podziemia niepodległościowego działającego w latach 1944–56. „Kamienie pamięci" są metaforą trwałości naszej pamięci o nich. Warto utrwalić ich imiona w lokalnych społecznościach, choćby po to, by przypomnieć, że historię często piszą zwykli ludzie, że warto angażować się w obronie takich wartości, jak prawa człowieka, wolność czy demokracja. Na stronie internetowej www.kamieniepamieci.ipn.gov.pl w ramach projektu powstanie mapa, na której „kamienie pamięci" będą przypominały ludzi, którzy w okresie powojennym odważyli się stawić opór próbie sowietyzacji Polski.
Kalendarium projektu:
Przesłanie zgłoszenia udziału - do 16 grudnia 2011 r.
Narodowy Dzień Żołnierzy wyklętych - 1 marca 2012 r.
Przesłanie sprawozdania oraz portfolio postaci - do 31 marca 2012 r.
Spotkanie finałowe w Warszawie - maj 2012 r.
Idea projektu
Naszym zamierzeniem jest przywrócenie i utrwalenie pamięci o polskim podziemiu antykomunistycznym. Celem projektu jest odkrywanie tych „śladów z przeszłości", które mogły wraz z upływem lat ulec zatarciu w świadomości społecznej. Pragniemy zwrócić uwagę na lokalne wydarzenia związane z dziejami ruchu oporu w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych w Polsce, zachęcić do odkrywania i upamiętniania uczestników tych wydarzeń, dotąd nieznanych. Chcemy pokazać wydarzenia, które zainicjowały i utrwalały walkę z narzuconym reżimem, przez pryzmat losów jednostki i wydarzeń lokalnych. Mamy nadzieję, że rezultatem działań podjętych przez uczestników projektu będzie upamiętnienie tych postaci i upowszechnienie wiedzy na ich temat w artykułach, na stronach internetowych, wystawach czy tablicach pamiątkowych.
Uczestnicy projektu
Uczestnikami projektu mogą być grupy uczniów kierowane przez nauczyciela, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne lub koła kombatantów. Formuła jest otwarta także dla osób indywidualnie zajmujących się historią. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest przesłanie zgłoszenia do 16 grudnia 2011 r. na adres: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. Towarowa 28, 00–839 Warszawa (z dopiskiem: „Kamienie pamięci") lub mailem na adres: kamieniepamieci@ipn.gov.pl (karta zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej www.kamieniepamieci.ipn.gov.pl) oraz wykonanie zadań związanych z projektem i przesłanie wymaganej dokumentacji na jeden z powyższych adresów do 31 marca 2012 r.
Zadania uczestników projektu
1. Odnalezienie uczestnika podziemia niepodległościowego z lat 1944–1956 związanego z historią regionu, zasługującego na szczególne upamiętnienie.
2. Opracowanie portfolio tej postaci.
3. Upowszechnienie wiedzy o tej postaci w wybrany przez siebie sposób. Wyniki prac zostaną umieszczone na naszym portalu internetowym poświęconym żołnierzom wyklętym, na specjalnej podstronie „Kamienie Pamięci – Historie Żołnierzy Wyklętych". Na podstawie przesłanych materiałów powstanie wirtualna mapa pamięci.
4. Efektem prac powinien być też projekt upamiętnienia tej postaci zgłoszony lokalnym władzom samorządowym.
5. Przesłanie organizatorom materiałów na stronę internetową i raportu końcowego ze wskazaniem wykorzystanych źródeł.
Pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN i jego oddziałów regionalnych pomogą w konsultowaniu i merytorycznej ocenie zgromadzonego materiału – nasi naukowcy mogą udzielić wskazówek dotyczących odnajdywania dodatkowych informacji, eksponowaniu prac na naszej stronie internetowej, tworzeniu i dostarczaniu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do lektury wydanego przez IPN w 2007 r. Atlasu Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944-1956 – sprawdź w szkolnej bibliotece.
Każdy z podmiotów uczestniczących w projekcie otrzyma dyplom poświadczający udział w akcji upamiętniania bohaterów Sierpnia oraz plakat, na którym można umieścić zdjęcie tej postaci.
Zachęcamy do zapoznania się z wydawnictwami IPN poświęconym żołnierzom wyklętym Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956, Warszawa-Lublin 2007 oraz do lektury portalu IPN Żołnierze Wyklęci
Kontakt: kamieniepamieci@ipn.gov.pl
Małgorzata Żuławnik: malgorzata.zulawnik@ipn.gov.pl, tel. 22 431 83 53
Rafał Pękała: rafal.pekala@ipn.gov.pl , tel. 0 22 431 83 38, 0 22 431 83 38