Kampania 1939

22.09.2019

„Koleje wolności” przypomną o losach Wielkopolan w 1939 roku

Akcja „Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 roku” Akcja „Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 roku”

Specjalny edukacyjny pociąg retro prowadzony przez parowóz będzie kursował po Wielkopolsce w ramach przedsięwzięcia „Koleje wolności”. Pasażerowie będą mogli poznać losy Wielkopolan w pierwszych tygodniach II wojny światowej.

Unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny. Zabytkowy skład będzie kursował przez cztery pierwsze dni października po szlakach kolejowych Wielkopolski - codziennie inną trasą. Pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w "żywej" lekcji historii.

"Pomiędzy poszczególnymi przystankami, podczas biegu pociągu przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżą uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat" - poinformowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które jest współorganizatorem wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE

Projekt przygotowany został z myślą głównie o uczniach szkół, ale w podróż mogą ruszyć także inne grupy zorganizowane.

"Te specjalne lekcje są doskonałą formą popularyzującą zainteresowanie przeszłością. Łączymy bowiem przyjemne z pożytecznym - przejażdżkę starodawnym pociągiem oraz naukę historii. Tego rodzaju wydarzeń nie organizuje żadne województwo" - podali organizatorzy.

Projekt "Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 r." jest realizowany dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

"Koleje wolności" ruszyły po raz pierwszy w 2018 r. z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego. Jak podali organizatorzy, tamto przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem - stąd decyzja o jego ponowieniu przy kolejnej okazji. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL