Okupacja niemiecka

06.03.2019 aktualizacja 07.03.2019

Pogrzeb fizyka prof. Andrzeja Romana Małeckiego - w poniedziałek w Krakowie

W poniedziałek na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie pochowany zostanie prof. Andrzej Roman Małecki, fizyk, autor artykułów nt. Sonderaktion Krakau i działacz na rzecz zachowania pamięci o bohaterstwie wykładowców tajnego nauczania w latach II wojny światowej.

Uczony zmarł sobotę, w wieku 76 lat. Poinformował o tym w środę Instytut Pamięci Narodowej, którego profesor był przyjacielem. W informacji przesłanej PAP IPN podkreślił, że uczony był założycielem i prezesem Stowarzyszenia Ne Cedat Academia, kultywującego pamięć o martyrologii naukowców wyższych uczelni Krakowa w czasie okupacji niemieckiej. Profesor organizował także wyprawy akademickie do miejsc kaźni ludzi polskiej nauki – m.in. do KL Sachsenhausen, KL Dachau, Katynia.

Andrzej Roman Małecki urodził się 26 stycznia 1943 r. w Krakowie. Jego ojciec, językoznawca, twórca Katedry Filologii Południowosłowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Mieczysław Małecki został 6 listopada 1939 r. w wieku 36 lat aresztowany wraz z innymi profesorami krakowskich uczelni w tzw. Sonderaktion Krakau i trafił do niemieckich obozów. Po ponad rocznym pobycie w obozach Sachsenhausen i Dachau wrócił do Krakowa i organizował tajne nauczanie. Zmarł nagle, po nieudanej operacji, w 1946 r., gdy Andrzej miał trzy lata. Jego matka utrzymywała rodzinę z pensji sędziego w Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

„Mały Andrzej, tak jak i pozostałe dzieci – Mieczyk, Halinka i Bolek, musiał od najmłodszych lat – np. udzielając korepetycji – wspomagać finansowo rodzinę, która w realiach stalinowskiej Polski żyła na krawędzi ubóstwa” – pisze w informacji przesłanej przez IPN córka prof. Andrzeja Małeckiego Maria Gracja Krzyżanowska.

Andrzej Roman Małecki ukończył fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Fizyki Jądrowej (obecnie Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN), z którym był związany do 2000 r. Pracował także w Akademii Pedagogicznej (dziś Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie.

W ramach działalności naukowej odbył wiele staży naukowych w ośrodkach międzynarodowych, m.in. we Frascati pod Rzymem, gdzie spędził wraz z rodziną ok. osiem lat. Był autorem ok. 80 artykułów. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL