Polskie Państwo Podziemne

24.11.2016

Łódź: finał konkursu "Ziemia zbliża się do mnie. Generał Elżbieta Zawacka +Zo+ i Cichociemni"

Gen. Elżbieta Zawacka "Zo". Fot. PAP/W. Szabelski Gen. Elżbieta Zawacka "Zo". Fot. PAP/W. Szabelski

Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o Cichociemnych, który zorganizowały łódzki oddział IPN oraz Muzeum Miasta Łodzi.

Marzena Kumosińska z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przypomniała, że w grudniu 2015 r. Sejm ustanowił obecny rok - Rokiem Cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Z tej okazji zorganizowany został ogólnopolski konkurs, którego celem było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy o misjach wojskowych do okupowanej Polski w latach II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem formacji Cichociemnych i postaci gen. Elżbiety Zawackiej "Zo".

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały projekt tradycyjnej lub multimedialnej gazetki szkolnej poświęconej Cichociemnym i gen. "Zo".

W drugim etapie, w czwartek w Łodzi, spotkało się 18 drużyn, których prace oceniono najwyżej.

Konkurs sprawdzał wiedzę o życiu gen. Elżbiety Zawackiej, historii Cichociemnych (okoliczności powstania formacji, przebieg szkolenia i misji, losy Cichociemnych po zakończeniu wojny) oraz dziejów Polski w latach II wojny światowej.

Rywalizowały one w konkursie "Ziemia zbliża się do mnie. Generał Elżbieta Zawacka +Zo+ i Cichociemni", sprawdzającym wiedzę o życiu gen. Zawackiej, historii Cichociemnych (okoliczności powstania formacji, przebieg szkolenia i misji, losy Cichociemnych po zakończeniu wojny) oraz dziejów Polski w latach II wojny światowej.

Pierwsze miejsce w tym turnieju wiedzy zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli (w składzie: Kacper Giezek, Michał Gzik, Maciej Darul); drugie – drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie (Damian Borowski, Maciej Dąbrowski, Rafał Kańciała); a trzecie - drużyna z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie (Magdalena Pryba, Katarzyna Wojciechowska, Karolina Sokołowska).

Cichociemni byli wysyłani do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 r., z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. W sumie w rekrutacji prowadzonej od lata 1940 do jesieni 1943 r. do służby w roli cichociemnych zgłosiło się 2413 oficerów i podoficerów Polskich Sił Zbrojnych. Ogółem przeszkolono 606 osób, a do przerzutu zakwalifikowano łącznie 579 żołnierzy i kurierów.

Od 15 lutego 1941 r. do 26 grudnia 1944 r. zorganizowano 82 loty, w czasie których przerzucono do Polski 316 cichociemnych (jeden z nich skakał dwukrotnie), była wśród nich jedna kobieta - Elżbieta Zawacka "Zo".

W okupowanej Polsce cichociemni wchodzili w skład kierownictwa KG AK, byli żołnierzami Wachlarza, Związku Odwetu, Kedywu, zajmowali się szkoleniem, wywiadem, walczyli w oddziałach partyzanckich, uczestniczyli w sabotażu i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach AK.

W czasie wojny zginęło w sumie 103 cichociemnych. Dziewięciu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne w powojennej Polsce.(PAP)

jaw/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL