Ewakuacji niemieckiego obozu Auschwitz w styczniu 1945 roku poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Odbędzie się 30 listopada – podaje placówka.
Centrum poinformowało, że wykłady wygłoszą naukowcy z Muzeum Auschwitz. O ostatnich miesiącach działania obozu oraz ewakuacji więźniów w tak zwanych marszach śmierci opowie Teresa Wontor–Cichy. Jacek Lachendro przybliży historię ucieczek więźniów z kolumny ewakuacyjnej do Wodzisławia Śląskiego. Podczas sesji przedstawione zostaną relacje byłych więźniów.
Maria Martyniak, odpowiedzialna w Muzeum Auschwitz za projekty edukacyjne, przypomniała, że w połowie stycznia 1945 roku, w związku z przełamaniem linii frontu przez armię sowiecką i zbliżaniem się jej jednostek do Krakowa, władze Auschwitz rozpoczęły ewakuację więźniów do obozów koncentracyjnych w głębi III Rzeszy.
„W dniach 17-21 stycznia 1945 roku esesmani wyprowadzili z obozu i podobozów około 56 tys. więźniów, zmuszając ich do przejścia w trudnych warunkach zimowych kilkudziesięciu kilometrów. Główne trasy przemarszu prowadziły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd byli oni przewożeni dalej pociągami. W trakcie marszu strzelano do więźniów, którzy nie byli w stanie iść, a także do tych, którzy próbowali zbiec. Szacuje się, że w trakcie całej ewakuacji śmierć poniosło między 9 a 15 tysięcy więźniów Auschwitz” – podała Martyniak.
Udział w sesji „Ewakuacja KL Auschwitz” na platformie zoom jest bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online można przesyłać do 28 listopada. Maria Martyniak powiedziała, że po tym terminie uczestnicy otrzymają maila z linkiem do udziału w spotkaniu. Formularz jest pod adresem: https://forms.gle/nMZgkDAo6ddGLNU29.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/