Jak co roku, 15 listopada, środowisko akademickie Wrocławia obchodzi swoje święto. Równo 75 lat temu działalność zainaugurowały dwie największe wrocławskie uczelnie. Tegoroczne uroczystości są skromniejsze niż zazwyczaj i w większości zostały przeniesione do internetu.
15 listopada jest tradycyjnie świętem akademickiego Wrocławia. Tego dnia w 1702 r. zainaugurowano działalność Akademii Leopoldyńskiej, pierwszego uniwersytetu we Wrocławiu i pierwszego na Śląsku. Również tego dnia, w 1945 r., rozpoczęły się zajęcia na utworzonych we Wrocławiu po wojnie polskich uczelniach. Pierwszy wykład na uniwersytecie wygłosił Ludwik Hirszfeld, a na politechnice - Kazimierz Idaszewski.
Z powodu epidemii uroczystości mają w tym roku skromniejszy charakter i w większości zostały przeniesione do internetu.
W niedzielę rano przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola, rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. Andrzej Rokita, rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk złożyli jedynie kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdującym się na Skwerze prof. Idaszewskiego. Przedstawiciele KRUWiO złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.
Następnie w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbyła się msza święta w intencji wrocławskiego środowiska akademickiego.
Na stronie internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego pojawił się specjalny „urodzinowy” pasek, a w nim wspomnienie o uczelni z roku 1945. Na internetowej mapie zaznaczono 10 punktów w mieście, gdzie rozegrały się ważne wydarzenia pierwszych miesięcy uniwersytetu. W 10 filmikach opowiada o nich Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia, autorka książki "W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946. Inne spojrzenie".
Politechnika Wrocławska natomiast zorganizowała internetową akcję, w ramach której można wyrazić jedność z uczelnią. Pod hasztagiem #razempwr na Facebooku czy Instagramie można umieszczać swoje zdjęcia z kartką, transparentami lub innymi formami, na których widnieje napis Razem PWr! W niedzielę uczelnia opublikuje wszystkie nadesłane wyrazy wsparcia połączone w całość.
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs wygłosił też w niedzielę okolicznościowe przemówienie, w którym zwrócił uwagę, że „do budowania wielkiej uczelni potrzebna jest wspólnota oraz zrozumienie zmieniającego się świata, na przykład tego, że kobiety w nauce są dziś równe mężczyznom”.
„Pamiętając o Hypatii i podziwiając Marię Skłodowską-Curie, którym przyszło żyć i tworzyć w patriarchacie, wyciągajmy wnioski i po prostu czyńmy świat lepszym. Również dziś ktoś walczy o prawa, które może kiedyś staną się naturalne – powiedział rektor.
Zaapelował również, aby w tym trudnym okresie docenić uczelnię, jej świetność, tradycję oraz wolność akademicką. „Traktujmy to jako zobowiązanie do wzajemnego szacunku i solidarności, bez których przecież trudno nam będzie ją rozwijać i następcom zostawić lepszą” – mówił profesor. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ par/