Od poniedziałku w kolejnych szkołach w całym kraju ruszają klasy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Minister edukacji Przemysław Czarnek zaapelował do samorządowców, by tworzyli właśnie takie oddziały, bo to najmniej stresujące środowisko dla małych uchodźców.
Dotychczas 24 tys. dzieci ukraińskich uchodźców trafiło do polskich szkół - podało ministerstwo edukacji. Przede wszystkim te, które rozumieją język polski. Jednak opiekę i naukę należy zapewnić 650-700 tys. dzieci.
"Apelujemy do samorządowców, aby tworzyć dla nich oddziały przygotowawcze w szkołach, bo to jest dla nich środowisko najmniej stresujące. To są klasy, które mogą być międzyrocznikowe" - powiedział szef MEiN.
Już zaczynają działać pierwsze takie oddziały w szkołach w całym kraju. "Od poniedziałku w Olsztynie ruszają 3 klasy przygotowawcze dla uczniów ukraińskich. Mali uchodźcy będą mieć lekcje z nauczycielami przedmiotowymi, ale też wsparcie osób ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego" - powiedziała w piątek wiceprezydent miasta Ewa Kaliszuk.
W Szkole Podstawowej nr 2 (w obiekcie przy ulicy Żołnierskiej) uruchomione zostaną 2 klasy: jedna z uczniami z klas 1-3 a druga z uczniami klas 4-6. Do każdej uczęszczać będzie po 15 dzieci. Starsze dzieci z klas 7-8 będą uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Moniuszki.
W miejskich przedszkolach jest obecnie dziesięcioro ukraińskich dzieci i czworo w niepublicznych przedszkolach. W szkołach podstawowych w Olsztynie uczy się 61 ukraińskich dzieci począwszy od klasy 1 do 8. Jeden uczeń jest w Liceum Ogólnokształcącym. Do szkoły przyszpitalnej przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dołączyło troje ukraińskich dzieci.
Ponad 130 dzieci uchodźców z Ukrainy zostało do tej pory przyjętych przez radomskie szkoły i przedszkola. Władze Radomia przymierzają się do zorganizowania w dwóch radomskich placówkach oddziałów przygotowawczych dla dzieci uchodźców. W trakcie zajęć uczniowie będą mogli powoli zaadaptować się do nauki w polskiej szkole. Rodzice uczniów z Ukrainy zwolnieni są z opłat za posiłki dzieci w szkole, a także z opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.
Milion złotych na posiłki dla uczniów i podopiecznych przeznaczyła Warszawa. Według deklaracji prezydenta Rafał Trzaskowskiego każdego dnia do stołecznych placówek zgłasza się ponad tysiąc nowych podopiecznych.
Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy już działają w trzech krakowskich szkołach, a 37 placówek wyraziło wstępne zainteresowanie utworzeniem takich klas. Są to zarówno szkoły podstawowe, jak i licea.
"Po wybuchu wojny na Ukrainie do szkół i przedszkoli w Krakowie przyjęto niemal 650 uczniów z tego państwa" – przekazał magistrat. Według urzędników miasto jest gotowe na przyjazd kolejnych osób. Tylko w szkołach podstawowych pozostaje ponad 8 tysięcy potencjalnie wolnych miejsc. W liceach, technikach i szkołach branżowych jest ich niemal 2 tysiące.
Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki przekazała, że uczniowie, którzy zostaną zapisani do krakowskich szkół, mogą w nich liczyć na przewidzianą prawem pomoc: naukę języka polskiego, dodatkowe zajęcia wyrównawcze, pomoc asystenta międzykulturowego oraz naukę w oddziałach przygotowawczych.
Według niej w wielu szkołach do dyspozycji dzieci pozostają nauczyciele władający językami ukraińskim lub rosyjskim. W 82 samorządowych szkołach zatrudnionych jest ponad 137 takich nauczycieli. Wsparcie oferują również asystenci wielokulturowi, którzy są zatrudnieni w 35 szkołach. Według zapowiedzi urząd miasta będzie wyrażał zgodę na zatrudnianie kolejnych spośród osób z Ukrainy, które zgłaszają się do takiej pracy.
Ponad 100 dzieci przedszkolnych i ponad 390 uczniów z ukraińskich rodzin trafiło do miejskich szkół i przedszkoli w Poznaniu – informowały w ostatnich dniach władze tego miasta. Mimo spodziewanego napływu uchodźców, miejsc w placówkach oświatowych nie powinno zabraknąć. Do szkół podstawowych w mieście do wtorku przyjętych zostało ok. 370 ukraińskich uczniów – wolnych miejsc jest ponad 9 tys. W szkołach średnich zostało przyjętych ponad 20 uczniów, wolnych miejsc jest ok. 1,8 tys. Do przedszkoli przyjętych zostało 104 dzieci z Ukrainy - miejsc wolnych jest kilkaset, w razie potrzeby miasto gotowe jest otworzyć dodatkowe oddziały.
Doświadczenie w prowadzeniu oddziałów przygotowawczych ma już Wrocław. Do momentu wybuchu wojny za wschodnią granicą, we Wrocławiu uczyło się już ok. 4,5 tys. ukraińskich dzieci, a w mieście funkcjonowało 41 klas przygotowawczych. Obecnie planowane jest utworzenie kolejnych.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia, w ciągu dwóch tygodni, chęć nauki w miejskich placówkach oświatowych zgłosiło już ponad tysiąc nowych uczniów.
Dla rodziców, którzy chcą wysłać dziecko do szkoły lub przedszkola miasto przygotowało szczegółową instrukcję w języku ukraińskim, która jest rozpowszechniana zarówno w formie ulotek, jak i w internecie.
Z informacji przekazanych PAP przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie wynika, że po 24 lutego do placówek oświatowych w regionie przyjęto 541 dzieci z Ukrainy. W zachodniopomorskich szkołach uczą się 7864 osoby innej narodowości, z czego 6914 to obywatele Ukrainy.
Dla uczniów niewystarczająco znających język polski organizowane są dodatkowe zajęcia lekcyjne. Podobnie jest też w przypadku różnic programowych. Jeśli nauczyciel prowadzący zajęcia z danego przedmiotu stwierdzi konieczność uzupełnienia materiału, odbywać się będą dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Nauczyciele pracujący z dziećmi w oddziałach przygotowawczych mogą być wspomagani przez osobę posługującą się językiem kraju pochodzenia ucznia.
"Na podstawie zdiagnozowanych potrzeb uczniowie i ich rodzice mogą być również objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Organ prowadzący szkołę może zorganizować również oddziały przygotowawcze" – poinformowało Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Do szkół i przedszkoli w woj. śląskim przyjęto dotąd 2380 uczniów uchodźców, w tym do przedszkoli - 332, do szkół podstawowych - 1860, a do ponadpodstawowych - 188. "Na razie nie zgłaszano nam problemów związanych z brakiem miejsc" - powiedziała PAP dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Kij.
W specjalnym liście wystosowanym do nauczycieli, samorządowców i rodziców minister poinformował, że w związku z aktualną sytuacją możliwe będzie prowadzenie zajęć szkolnych i przedszkolnych w dodatkowych lokalizacjach, zatrudnienie obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela w uproszczonym trybie, a także zwiększenie wsparcia ukraińskich uczniów przez kadrę pedagogiczną.
Według danych ministerstwa edukacji w Polsce mamy zarejestrowanych przez kuratorów 11 tys. polskich nauczycieli ze znajomością języków rosyjskiego albo ukraińskiego, przede wszystkim emerytowanych, których teraz na podstawie specustawy będzie można zatrudnić w szkołach.(PAP)
Autorzy: Luiza Łuniewska, Marta Stańczyk, Anna Gumułka, Rafał Pogrzebny, Rafał Grzyb, Małgorzata Miszczuk, Ilona Pecka, Agnieszka Libudzka, Roman Skiba
lui/ mas/ ali/ lun/ ros/ ilp/ misz/ rgr/ rpo/ jann/